Toplumsal Kalkınma

Tekfen’in kuruluşundan bu yana sürdürdüğü sosyal, kültürel ve çevre koruma faaliyetleri, kurum kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Ürettiği değerlerin bir bölümünü kamu yararı gözeten projelerde kullanan Tekfen, eğitim, kültür-sanat ve kalkınma başlıkları altında çeşitli kurumsal sorumluluk projelerine imza atmaktadır. Tekfen Vakfı için bakınız: TEKFEN VAKFI

Tekfen Holding ayrıca, Türkiye’nin önde gelen STK’larından AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin “AKUT Dostu” programını 2012 yılından bu yana desteklemektedir.

Toplumsal Kalkınma
Eğitim

Her daim bilimin, kültürün ve sanatın yanında olan Tekfen Holding, Tekfen Vakfı ile birlikte topluma sunduğu katkılara bir yenisini ekleyerek 2019 yılında Boğaziçi Üniversitesi ile bir güçbirliğine imza atmıştır. Robert Kolej mezunu olan ve Boğaziçi Üniversitesi’ne birçok konuda katkı sağlayan, Tekfen’in kurucu ortaklarından rahmetli Feyyaz Berker’in anısına ithaf edilen işbirliği, BU+ kapsamındaki Boğaziçi Chronicles, Boğaziçi Lectures ve Açık Ders etkinliklerinin “Powered by Tekfen” mottosuyla genişletilmesini ve daha fazla insana ulaşmasını amaçlamaktadır.

Tekfen Vakfı desteğiyle adı “Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series” olarak değiştirilen “Boğaziçi Lectures”, dünya çapında düşünür ve bilim insanlarını Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında misafir ederek, güncel toplumsal ve bilimsel konularda iç ve dış kamuoyu genelinde tartışma ortamının gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bugüne kadar farklı alanlarda birçok önemli akademisyeni konuk eden programın ilk konuğu, astrofizik profesörü Feryal Özel olmuştur. İlk kez bir kara deliğin görüntülenmesini sağlayan 200 bilim insanı içindeki tek Türk astrofizikçi olan Feryal Özel, 7 Kasım günü Albert Long Hall’da “İlk Kara Delik Fotoğrafı Powehi’nin Arkasında Yatan Sır” adlı bir seminer vermiştir.

Tekfen Holding tarafından desteklenen “Boğaziçi Chronicles” ise, ülkemizin kültürel hayatına katkıda bulunmak için tasarlanmış uluslararası bir misafir programıdır. Program dahilinde dünyaca ünlü kuramcı ve kültür-sanat insanları Boğaziçi Üniversitesi kampusunda ikamet ederek konuşmalar, seminerler, performanslar ve atölyeler düzenlemektedir.

Güçbirliği kapsamında yine Tekfen Holding’in desteğiyle yoluna devam edecek olan “Açık Ders” seminer dizisi de, bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirleri toplum genelinde yaygınlaştırma hedefiyle, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerini farklı konu başlıkları altında geniş kesimlerle buluşturmaktadır. 

Tekfen Holding ayrıca, bu yıl 3’üncüsü Robert Kolej'in evsahipliğinde düzenlenen İstanbul 2019 - Avrupa Gençlik Parlamentosu Ulusal Forum konferansının sponsoru olmuştur. Avrupa Gençlik Parlamentosu Kulübü tarafından 26-29 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğe, Portekiz ve İtalya'nın yanı sıra Türkiye'den 20 okul katılmıştır.

 

Eğitim
Kültür - Sanat

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) Mütevelli Heyeti’nde görev alan Tekfen Holding, vakfın düzenlediği İstanbul Festivallerini uzun yıllardır desteklemektedir. Bu kapsamda yıllardır İstanbul Bienali’nin sponsorları arasında yer alan Tekfen Holding, 2022 yılında da Özel Proje Sponsoru olarak 17. İstanbul Bienali’ne katkı sağlamıştır.

Tekfen Holding ayrıca İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında her yıl yerli bir oyuna gösteri sponsoru olarak destek vermektedir. 2022 yılında da 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin perdeleri 25 Ekim'de, Tekfen Holding’in gösteri sponsoru olduğu “Kibarlık Budalası REMIX” oyunuyla açılmıştır. Son yıllarda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sponsorları arasında yer alan Tekfen Holding, 10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne de destek vermiştir.

Kültür - Sanat
Spor

2018 yılında Darüşşafaka Basketbol Takımı’nın ana sponsoru olarak, yıllardır eğitim ve sanata verdiği desteği spora da taşıyan Tekfen Holding, 2019 yılında da “Kara Panterler”le sponsorluk anlaşmasını yenilemiştir. Darüşşafaka Basketbol A Takımı, 2019-2020 sezonunda hem Basketbol Süper Ligi’nde hem de EuroCup Ligi’nde Darüşşafaka Tekfen adıyla mücadele etmektedir.

Spor