TARIMSAL SANAYİ

Tekfen, CDP'nin İki Programından A (-) Derecesi Alan Tek Şirket Oldu!

Haz 15, 2020

Tekfen Holding, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu olan CDP'nin (Carbon Disclosure Project), 2019 yılı raporuna göre, İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında ayrı ayrı "A (-)" bandında derecelendirilen tek şirket oldu. "CDP Türkiye İklim Liderleri" kategorisinde Tekfen Holding'in yanı sıra Arçelik, ASELSAN, Brisa Bridgestone ve Migros; "CDP Türkiye Su Liderleri" kategorisinde ise Yapı Kredi ve Tekfen ödül aldılar.

İlk kez 2010 yılında İklim Değişikliği ile ilgili verilerini izlemeye, ölçmeye ve analiz etmeye başlayan, 2017 yılından bu yana ise CDP İklim Değişikliği Programı'na, 2018 yılından bu yana da CDP Su Güvenliği Programı'na şeffaflıkla resmi raporlama yapan Tekfen Holding'in bu başarısı, bağımsız kuruluşların değerlendirilmesi sonrası verildi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun her yıl yayınladığı Küresel Risk Raporu'nun 2020 yılı çalışmasında, önümüzdeki on yılda beklenen küresel risklerin ilk beşi çevresel risklerden oluşmaktadır. On yıllık süre içerisinde gerçekleşme olasılığı en yüksek beş küresel risk; aşırı hava olayları, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyumdaki başarısızlık, doğal afetler, biyolojik çeşitlilik kaybı ve ekosistem tahribatı ile insan kaynaklı çevresel zarar ve afetler olarak listelendi. Çevresel risklerin her geçen gün etkisini artırdığı günümüzde, başta kamu ve özel kuruluşlar olmak üzere herkese önemli sorumluluklar düşüyor.

Konferansın Liderler Paneli'nde konuşmacı olarak yer alan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Gigin, bu ödülün yarınlara sürdürülebilir bir dünya bırakmayı öncelikli amaçlarından kılan Tekfen için önemli olduğunu belirtti. İnsanlığın sebep olduğu salgın ve afetlerle mücadele ettiğimiz bu zor günlerde Tekfen'in çevre konusunda yaptığı çalışmaları anlatarak, biyoçeşitliliğe verilen önemi bir kez daha vurguladı.