TEKFEN VAKFI

Tekfen ve TİSVA “Kadın Çiftçi Kredisi” ile Dar Gelirli Kadınları İş Sahibi Yapacak

Nis 16, 2021

Tekfen Vakfı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), tarım sektöründe kadın girişimcilerin iş sahibi olmalarını teşvik ederek onlara bir gelecek sunma amacıyla güçlerini bir kez daha birleştirdiler ve “Kadın Çiftçi Kredisi” projesini hayata geçirdiler. Bir sosyal işletmecilik projesi olarak şekillenen projeye, Tekfen Holding ve Toros Tarım da projenin aktif paydaşı olarak katkı sunacak. “Kadın Çiftçi Kredisi” ilk aşamasında pilot bölge olarak Ege Bölgesi’nde başlayacak. Bu bölgedeki kadın çiftçiler, yapacakları tarım faaliyetine göre 5.000 ila 15.000 TL arasında Kadın Çiftçi Kredisi’nden faydalanabilecek, her türlü sebze, meyve ve tahılı yetiştirebilecekler. Krediyi sadece ürün yetiştirmek için değil, tarım faaliyetleri için gerekli olan bitki besini, ilaç, sulama sistemleri veya aşılama için de kullanılabilecekler.

Toros Tarım, uzman ziraat mühendisleriyle kadın çiftçilere ücretsiz temel tarım eğitimleri ve üretim sırası ve sonrasında uygulama desteği verecek. Bereket Sigorta da 20 TL gibi çok düşük bir prim ile İmece Sigortası kapsamında kadın çiftçilerin emeğini ve ürünlerini, doğal afet ve olaylara karşı güvence altına alacak.

Proje hakkında konuşan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, “TGMP’den mikrokredi kullanacak kadın çiftçilere, bu krediyi niye öneriyoruz? Çünkü kadın çiftçilerin çalışma azmiyle tarıma katacağı çok şey var. İnanıyoruz ki bu kredi desteği sayesinde çok daha verimli, çok daha çeşitli ürünler yetiştirilecek. Bu proje ile hem kadın çiftçiler kazanacak hem aileleri kazanacak hem de memleketimiz kazanacak” dedi.

Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat da “Bu projede güçlerini birleştiren Tekfen ve TİSVA, yıllardır Türk tarımına ve çiftçisine destek veriyor. Şimdi sıra kadın çiftçilerde. Biz kredi desteği sağlayacağız, kadınlar da işini kurup büyütecek. Kadınlar diledikleri ürünleri, yetiştirmekte serbestler, ayrıca onlar için çilek yetiştiriciliği gibi fizibilitesi yapılmış, katma değeri yüksek bir öneri de hazırladık. Kadın Çiftçi Kredisi sadece maddi destek sağlamaktan ibaret değil. Kadınların işini en iyi şekilde yapabilmeleri için ayrıca ücretsiz eğitimde vereceğiz. Ülkemizin en büyük özel sektör tarım kuruluşu olan Toros Tarım’ın uzman ziraat mühendisleriyle çiftçi kadınların yanında olacağız, başlangıçta doğru çiftçilik yapmaları için ‘Temel Tarım Eğitimi’ ve üretimleri süresince doğru tarım uygulamaları hakkında danışmanlık sağlayacağız. TİSVA ise kadın çiftçilerin alacakları krediyi ve emekleri sayesinde elde edecekleri geliri doğru idare etmeleri için ‘Temel Finansal Okuryazarlık Eğitimi’ verecek” diye konuştu.

Toros Tarım Kurumsal Sürdürülebilirlik, Risk ve Yönetişim Direktörü Burcu Türkeş ise “Kadını sosyal ve ekonomik hayatta layık olduğu noktaya çıkarmayı öncelikli hedeflerimiz arasında görüyoruz. Bu yolda Toros Tarım olarak, ihtiyaca özel kapasite geliştirici programlar, teorik ve uygulamalı eğitimler ve yerinde teknik destek sağlamak kaydıyla onların istihdam olanaklarını artırmayı amaçlıyoruz. Bu projede ‘balığı vermek yerine balık tutmayı öğretmek’ bizi çok mutlu ediyor” dedi.