TAAHHÜT
İnşaat Sektöründe 63 Yıl

Tekfen Holding'in iki ana iş kolundan biri olan Tekfen Taahhüt Grubu, alt yüklenicileri dahil 28 bine yakın kişiye sağladığı istihdam ve bugüne kadar başarıyla tamamladığı 400'e yakın projesiyle, Türk müteahhitlik sektörünün dünya çapındaki başarılı temsilcilerinden biridir. Grup, sahip olduğu deneyim ve yetkinliğin yanı sıra İş/İşçi Sağlığı ve Güvenliği konusundaki önceliği, kalite anlayışı ve sözüne sadakati temel alan iş modeliyle dünyanın önde gelen işverenlerinin tercih ettiği bir çözüm ortağıdır.

Esas olarak petrol, gaz ve petrokimya tesisleri konusunda geniş bir deneyime sahip olan Tekfen Taahhüt Grubu, boru hatları, kara ve deniz terminalleri, tank çiftlikleri, petrol rafinerileri, deniz platformları, pompa ve kompresör istasyonları, enerji santralleri, endüstriyel tesisler, otoyol ve raylı sistem projeleri, spor kompleksleri, altyapı projeleri ve üst yapılar gibi alanların çoğunda müşterilerine EPC (Engineering, Procurement, Construction - Mühendislik, Tedarik, İnşaat) bazında anahtar teslimi çözümler sunmaktadır. Grup, adı geçen konularda bugüne kadar dünyanın 20 farklı ülkesinde ve 10 farklı saat dilimini kapsayan geniş bir coğrafyada zorluk seviyesi yüksek çok sayıda projeyi başarıyla tamamlamıştır.

Tekfen Taahhüt Grubu, tüm faaliyetlerini uluslararası Kalite, İş/İşçi Sağlığı ve Güvenliği ve Çevre Yönetim Sistemi standartlarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yürütmektedir. Grup, SEÇ-K (Sağlık, Emniyet, Çevre-Kalite) konusundaki yaklaşımı ve uygulamalarındaki yüksek performansı nedeniyle işverenler tarafından birçok kez ödüllendirilmiştir.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

62 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin en köklü müteahhitlik şirketlerinden biri olan Tekfen İnşaat, Türk müteahhitlik sektörünü dünyanın birçok ülkesinde başarıyla temsil eden saygın bir kuruluştur. 2018 sonu itibarıyla 2,75 milyar ABD doları tutarında kalan iş portföyüne sahip bulunan Tekfen İnşaat, 2017 yılı verilerini esas alan ENR (Engineering News Record) 2018 listesinde, dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhitlik firması arasında 14 sıra yükselerek 98. sırada yer almıştır.

Mühendislik, satın alma ve inşaat projelerini gerçekleştirme konusunda geniş bir deneyim ve yetkinliğe sahip olan Tekfen İnşaat, projeler için gereken özel çelik donanım ve borulama imalatını kendi bünyesindeki Ceyhan ve Azerbaycan'da bulunan Yapısal Çelik ve Borulama İmalat Tesislerinde yapmaktadır.

Tekfen İnşaat, faaliyetlerini ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 ve ISO 27001:2013 standartlarına uygun olarak yürütmektedir. Şirket, tüm faaliyetleri sırasında güvenli bir iş ortamı sağlamakta ve çevreyi koruyacak şekilde hareket etmektedir.

Tekfen Mühendislik A.Ş.

Tasarım, mühendislik, tedarik ve proje yönetimi hizmetleri sunan Tekfen Mühendislik, teknolojik açıdan zorlu ve yüksek bilgi birikimi gerektiren projelerde yer alabilecek yetkinliğe sahip, Türkiye'nin öncü mühendislik şirketlerinden biridir. Anahtar teslimi projeler için EPC üçgeninin mühendislik ayağını üstlenmek üzere 1984 yılında kurulan Şirket, özellikle endüstriyel tesis ve altyapı projelerindeki deneyimi sayesinde Grup dışı projelere de hizmet sunmaktadır. Tekfen Mühendislik, teknoloji kullanımında son trendleri takip ederek işgücü ve zaman verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı hedeflemekte ve uluslararası rekabette söz sahibi bir şirket olma yolunda gelişimini sürdürmektedir.

Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.

"Çelik Terzisi" lakabıyla anılan Tekfen İmalat, Derince'de bulunan üretim tesisinde petrol, petrokimya ve kimya endüstrileri ile gaz, demir-çelik tesisleri ve kuvvet santralleri gibi endüstriyel tesislere yönelik olarak silindirik ve küresel depolama tankları, basınçlı kaplar, proses kolonları, reaktörler, ısı eşanjörleri, atık ısı geri kazanım kazanları, basınçlı boru devreleri ve ağır çelik konstrüksiyon üretimi gerçekleştirmektedir. Şirket, bugüne kadar yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da sayısız projeyi hayata geçirmiştir.

Yurtdışı şirket ve iştirakleri

Tekfen Taahhüt Grubu çatısı altında yer alan HMB - Hallesche Mitteldeutsche Bau AG, tedarik ve tedarik finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir şirket olup Almanya'da faaliyet göstermektedir. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile Tekfen İnşaat ortaklığında 1996 yılında kurulan AZFEN, bugüne kadar Azerbaycan ve Gürcistan'da petrol ve gaz işleme alanında birçok önemli projeye imza atmış bir iştiraktir. Bir GamaTekfen ortaklığı olarak 2002 yılından bu yana Kazakistan'da faaliyet gösteren GATE ise 2018 itibarıyla %100 Tekfen Taahhüt Grubu şirketi olarak yoluna devam etmektedir.

Tekfen Gayrimenkul Geliştirme Grubu

Kuruluş Tarihi
2000

Çalışan Sayısı
366

Grup Şirketleri
Tekfen Emlak Geliştirme
Tekfen Turizm

Üye Olunan Kuruluşlar

Devam Eden Projeler
İzmir Projesi, Konak, İzmir
Tekfen Topkapı

Tamamlanan Projeler
Hep İstanbul
Taksim Residences
Tekfen Tower
Yalıkavak Tekfen Evleri
Müşkülüm Çiftliği, Gümüşlük, Bodrum
Kağıthane Ofispark, Kağıthane
Levent Ofis, Şişli
Bomonti Apartmanları, Şişli

Tekfen Gayrimenkul'ün bugüne kadar hayata geçirdiği Akmerkez, Tekfen Tower, Taksim Residences, Tekfen Yalıkavak Evleri, Levent Ofis, Kâğıthane OfisPark, Tekfen Bomonti Apartmanları ve HEP İstanbul gibi projeler, Grubun kalite, fonksiyonellik, sürdürülebilirlik ve güvenilirlik olarak belirlediği marka değerlerini temsil eden başarılı projelerdir. Fonksiyonelliği ve tasarımı bir arada barındıran yaşam alanları inşa etmeye önem veren ve bu nedenle alanında en iyi mimarlarla işbirliği yapan Tekfen Gayrimenkul, özgün yaklaşımıyla dikkat çeken projeleri ile birçok kez ödüle layık görülmüştür.

Grubun bir diğer önceliği de kaynakların en verimli şekilde kullanılması ve geliştirdiği projelerin tasarımdan işletmeye kadar her yönüyle sürdürülebilir niteliğe sahip olmasıdır. Bu nedenle geliştirdiği tüm projelerde enerji verimliliğini ön planda tutan Tekfen Gayrimenkul, ÇEDBİK'in (Çevre Dostu Binalar Derneği) kurucu üyesi olarak, Türkiye'nin ilk yeşil binalarına imza atmıştır. Grup, yeni projelerinin tamamında Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından oluşturulan LEED kriterlerini temel almaktadır. Her detayda müşteri memnuniyeti yaratabilmek amacıyla yatırım, proje geliştirme, tasarım, inşaat yönetimi ve tesis yönetimi aşamalarını bir bütün olarak gören ve hayata geçirdiği projelerin tasarımından işletmesine kadar tüm aşamalarında bütünsel hizmet sunan Tekfen Gayrimenkul, faaliyetlerini kendi alanında uzmanlaşmış iki farklı tüzel kişilik yoluyla sürdürmektedir:

Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş.

Grup bünyesinde gayrimenkul geliştirme ve proje yönetimi hizmetleri, Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş. tarafından yürütülmektedir. Şirket, doğru seçilmiş lokasyonlarda doğru projeleri geliştirebilmek amacıyla yatırım kararlarını detaylı pazar araştırması ve analizlere dayandırmakta, tasarım, fonsiyonellik ve inşaat kalitesiyle de projelerinde yüksek kullanıcı memnuniyetini hedeflemektedir.

Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

Tekfen Gayrimenkul Grubu çatısı altında geliştirilen projelerin kalitelerine yaraşır şekilde yönetilmesi ve işletilmesi amacıyla 2003 yılında kurulan Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş., faaliyetlerini "Tekfen Services" markası altında sürdürmektedir. Tekfen Services, binaların bakım, onarım, temizlik ve güvenlik hizmetlerini vermekte, ayrıca otopark, konferans salonu, restoran ve fitness center işletmeciliğini yapmaktadır. Şirket, uzun yıllardır Akmerkez'de hizmet veren S Café & Brasserie'nin de işletmecisidir.