GAYRİMENKUL

Kuruluş Tarihi
2000

Çalışan Sayısı
382

Grup Şirketleri
Tekfen Emlak Geliştirme
Tekfen Turizm

Üye Olunan Kuruluşlar

Devam Eden Projeler
İzmir Projesi, Konak, İzmir
Tekfen Topkapı

Tamamlanan Projeler
Hep İstanbul
Taksim Residences
Tekfen Tower
Yalıkavak Tekfen Evleri
Müşkülüm Çiftliği, Gümüşlük, Bodrum
Kağıthane Ofispark, Kağıthane
Levent Ofis, Şişli
Bomonti Apartmanları, Şişli

21. yüzyılın eşiğinde kentlerimiz büyük bir dönüşüm içine girdi. Bundan en fazla etkilenen kentimiz İstanbul'un bir zamanlar şehir dışı kabul edilen bölgeleri, kentin genişlemesi ve metro hatlarının inşasıyla birlikte şehir merkezinin bir parçası haline geldi. Kentlerin yapılaşması, gelişmekte olan iş ve sosyal hayatın gerekliliklerinin gerisinde kalmaya, yeni kavramlarla üretilmiş gayrimenkul yatırımlarına gereksinim duyulmaya başlandı. Bu görüşle Tekfen, 2000 yılında Gayrimenkul Grubu'nu kurdu.

Tekfen Gayrimenkul Grubu, konsept çalışmasından uygulamaya, piyasa araştırmasından pazarlamaya ve bina yönetimine kadar, yüksek tasarım ve inşaat kalitesiyle anahtar teslim projeler geliştirir ve gerçekleştirir. Grubun hizmet portföyünde konsept tasarım, teknik ve ekonomik fizibilite çalışmaları, tasarım geliştirme, pazar araştırmaları ve anahtar teslim proje yönetimi, pazarlama, bina yönetimi (facility management) hizmetleri yer almaktadır.

Tekfen Holding'in ana iş kollarından birini yürüten olan Gayrimenkul Grubu, gayrimenkul konusunu geniş bir yelpazede ele almaktadır. Bu yelpazenin geliştirme, yatırım ve pazarlama ayağını, Tekfen Gayrimenkul Grubu yürütmektedir. İnşaat ayağında yer alan Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş. ile işletme ayağında yer faaliyet gösteren Tekfen İşletmecilik A.Ş., geliştirme ve yatırım ayağını tamamlayan Grubun diğer şirketleridir.

ÇEDBİK Kurucu Üyesi

Tekfen Gayrimenkul Grubu Urban Land Insititute (ULI) ve GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) sektör örgütleri üyesi olup, aynı zamanda 2007 yılında Türkiye'de kurulan 'yeşil bina' örgütü ÇEDBİK'in (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) kurucu üyelerindendir. Tekfen Gayrimenkul, yeni projelerini çevreye ve kullanıcıya uyumlu, sürdürülebilir, enerji tasarruflu bir anlayışla tasarlamayı ve inşaa etmeyi en önemli hedefleri arasında görmektedir.

Kentsel Dönüşüm

Grup, butik projelerin yanı sıra, endüstriyel bölgelerin ıslah edilerek konut ve turizm alanına çevrildiği kentsel dönüşüm projeleri ile orta ve üst gelir gruplarına dönük konut projeleri de gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Özgün Çizgi

Tekfen Gayrimenkul, "kalabalığı takip etme" anlayışının dışında, özgün bir çizgi üzerinde ilerlemeyi tercih etmektedir. Bağlı olduğu Tekfen Gayrimenkul Grubu kalite ve konsept farkıyla öne çıkan, iyi tasarlanmış Akmerkez, Taksim Residences, Tekfen Tower ve Yalıkavak Tekfen Evleri projeleri ile farklılığını ortaya koymuştur.

Yarattığı projelerin her aşamasında "müşteri odaklılık" ve "sonsuz müşteri memnuniyeti"ne dayalı bir geliştirme stratejisiyle hareket eden Tekfen Gayrimenkul'ün ofis, konut ve yazlık ev ile AVM projeleri bulunmaktadır. Levent Ofis ve Kağıthane OfisPark, Gümüşlük'teki Müşkülüm Çiftliği, Şişli'deki Bomonti Apartmanları Tekfen Gayrimenkul Grubu'nun tamamladığı projelerdir. AVM, konut ve ofisin birarada bulunacağı İzmir Konak'taki mixed-use İzmir Pojesi ve uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla geniş bir kitlenin ev sahibi olmasına olanak sağlayacak Esenyurt Projesi Tekfen Gayrimenkul'ün yürütmekte olduğu projelerdir.

Ödüller

Kağıthane OfisPark Projesi, "MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2009"da ofis projeleri kategorisinde ödül sahibi olup, ayrıca, Avrupa Gayrimenkul Piyasasındaki projeler kapsamında verilen "European Commercial Property Awards 2010" ofis kategorisinde de takdir ödülü aldı.

Levent Ofis, Shell & Core (Bina Kabuğu ve Çekirdeği) kategorisinde LEED Gold sertifikasına sahip ilk ofis projesi olup, 2011 MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri kapsamında Yeşil Binalar kategorisinde 27 ülkeden 100 farklı proje arasından seçilen üç finalistten biri oldu.

Türkiye'den 55 kuruluşun katılımıyla gerçekleştirilen araştırma neticesinde toplam 19 kategoride ödül alan kuruluşlar arasında Tekfen Emlak Geliştirme A.Ş., 2011 yılında Euromoney Dergisi tarafından, Geliştirici / Ofis-Ticari kategorisinde ödüle layık bulundu.

Emre Arolat tarafından tasarımı gerçekleştirilen Kağıthane OfisPark Projesi Arkitera'nın düzenlediği 13. Ulusal Mimarlık Ödülleri Yapı Dalı Ödülü'nün sahibi oldu.