DİĞER

Grup Bünyesindeki İlk Şirketin Kuruluş Tarihi
1963 Tekfen Endüstri A.Ş.

Çalışan Sayısı
Genel Toplam: 106

Grup Şirketleri
Tekfen Endüstri
Tekfen Sigorta
Antalya Stüdyoları
Tekfen Kültür Sanat
Akmerkez

Tekfen Endüstri

Tekfen Endüstri ve Ticaret A.Ş. 1963 yılında Türk sermayesi ile Türkiye'nin ilk ve tek yerli ampul üreticisi olmak üzere kurulmuştur. Ayrıca böcek ilacı da üreten firma, 51 yıl faaliyet göstermiştir. Sektörde artan rekabet, azalan kâr oranları ve artan gecikmeli ödeme koşulları sonrası 2015 yılı sonunda Tekfen Endüstri aktif ticari faaliyetlerini durdurmuştur.

Aydınlatma sektöründe "Tekfen" ve haşere ilacı sektöründeki "Fentox" markalarını korumak için marka kullanım hakları bir dağıtıcıya devredilmiştir. Tekfen Endüstri sadece marka olarak kalmaya devam etmekte, markaların lisanslanmasından elde edilen gelir kollektörü olarak faaliyet göstermektedir.

Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri

1982 yılında La Suisse Umum Sigorta acenteliğiyle başladığı sigortacılık faaliyetlerini, 1989 yılından bu yana Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. unvanıyla sürdüren şirket, bugün dünyanın ve ülkemizin önde gelen 22 sigorta şirketinin acenteliği ile Tekfen Grup şirketlerine ve Tekfen çalışanlarına tüm sigortacılık branşlarında hizmet vermektedir.

Tekfen Sigorta, kurumsal sigortacılık alanında edindiği tecrübe ile 2015 yılında Grup şirketlerinin yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerine yönelik sigorta ihtiyaçlarının en uygun kapsam, prim ve ödeme planıyla karşılanmasını sağlamıştır. Ayrıca, Tekfen çalışanlarının bireysel sigorta ihtiyaçlarına da aynı titizlikle cevap veren Şirket, hem bireysel hem kurumsal sigortacılık branşlarında danışmanlık ve hasar hizmetleri ile sigortalılarına satış sonrasında da destek vermeyi sürdürmüştür.

Antalya Stüdyoları

Yerli ve yabancı film yapımcılarına hizmet vermek üzere Tekfen Holding tarafından 1997 yılında kurulan Antalya Stüdyoları, 1998 yılında faaliyete geçmiştir ve halihazırda Türkiye'nin en büyük kapalı alan stüdyoları ve backlot'una sahip film stüdyosudur.

186.000 metrekare alan üzerinde kurulan tesis üzerinde 2'si bir arada kullanıldığında 3.000 metrekarelik kapalı ses izolasyonlu stüdyo alanı sağlayan tesiste toplam 3 stüdyo ve yapım esnasında kullanılabilecek çok sayıda atölye bulunmaktadır.

2015 yılında, Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya ziyareti sırasında batışının 125. Yılı vesilesiyle, Türk-Japon ortak yapımı uzun metrajlı "Ertuğrul" filminin bazı önemli sahneleri Antalya Stüdyoları'nda çekilmiştir.

Tekfen'in ana işkollarına odaklanma stratejisi nedeniyle tesisin yabancı bir yatırımcıya satılması veya kiralanması yönündeki girişimlere devam edilmektedir.