ANASAYFA ARŞİVİ
2019
Tekfen İnşaat, Katar'da Dünya Kupasının Yollarını Açıyor

2005 yılından bu yana Katar'da birçok önemli altyapı ve sanayi projesini üstlenen Tekfen İnşaat, Katar Devleti ile imzaladığı anlaşmayla, 36 ay içinde tamamlamayı taahhüt ettiği "Al Khor Expressway" Projesi'ni, söz verdiği tarihten 1 yıl önce tamamladı.

Şirketin tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olarak dikkat çeken Al Khor Expressway'in, ana yol ve 3 kavşaktan oluşan bölümünün açılışını, Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani gerçekleştirirken; törene Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş, Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap, Tekfen Holding Danışmanı Ümit Özdemir ve Tekfen İnşaat'ın Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Sümer ile Proje Ekibi katıldı.

Cahit Oklap, 2005 yılından bu yana Katar'da boru hattı, endüstriyel tesis, üstyapı ve otoyollar gibi değişik alanlardaki 10 ayrı projede toplam 4,9 milyar ABD doları tutarında projeye imza attıklarını hatırlatarak; "Bu otoyol 2022 Dünya Kupası için de kritik bir öneme sahip. Tekfen İnşaat olarak Türk taahhüt sektörünü yurtdışında gururla temsil etmeye devam edeceğiz" dedi.

Toplam uzunluğu 34 km olan ve 2022 Dünya Kupası stadyumlarını birbirine bağlayacak yol 5x5 şeritli, 10 kavşak, 8 köprü, 15 yaya ve 27 bisiklet tünelinden oluşacak ve 2019 yılı sonunda tam kapasite ile hizmet vermeye başlayacak.