ANASAYFA ARŞİVİ
2019
Tekfen Filarmoni, İstanbul Müzik Festivali'nin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası

Tekfen Filarmoni, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali'nin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası olacak. Orkestra ilk açılış konserini, "Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı" temalı 47. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 11 Haziran'da verecek. 11-30 Haziran tarihleri arasında sürecek olan festivalin programı, 5 Şubat tarihinde yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, Lütfi Kırdar'daki açılış konserinde 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması'nda birincilik ödülü alan 1994 doğumlu Güney Koreli piyanist Seong-Jin Cho'ya eşlik edecek. 2015 Ekim'inden bu yana Carnegie Hall'dan Amsterdam Concertgebouw'ya prestijli salonların, Berlin Filarmoni'den St. Petersburg ve Seul Filarmoni'ye önemli orkestraların konuğu olan; Valery Gergiev'den Esa-Pekka Salonen'e önde gelen şeflerle çalışan ve Simon Rattle'ın "piyanoda bir şair" diye bahsettiği Seong-Jin Cho, Türkiye'de ilk kez dinleyicilerle buluşacak.

Tekfen Filarmoni festival kapsamında ayrıca, 17 Haziran'da yine Lütfi Kırdar'da günümüzün en ünlü viyolonselcilerinden biri olan ve New York Times'ın "yakıcı tekniğe sahip korkusuz bir icracı" olarak tanımladığı Daniel Müller-Schott'u ağırlayacak.