ANASAYFA ARŞİVİ
2019
Alanar'dan Çin'e Kiraz İhracatı

Tekfen Tarım bünyesindeki Alanar Meyve'nin, Brüksel merkezli International Taste Institute (Uluslararası Tat Enstitüsü) tarafından ödüllendirilen kirazları, Avrupa'dan sonra Çin pazarına da girdi.

DEİK ve Türk Hükümetinin yoğun çalışmaları sonucunda Çin pazarına gidebilmenin yolunu açan Alanar, kiraz ihracatı yapma iznine sahip 8 firmadan biri oldu. Çin'in en büyük gıda ithalatçısı Shenzhen Kingship Co. Ltd. tarafından ithal edilen kirazlar, Şangay marketlerinde yerini aldı.

Shanghai Huizhan Market'te gerçekleşen törende, Türkiye Cumhuriyeti Şangay Başkonsolosu Ahmet Denk de hazır bulundu. Denk'e göre, kiraz ithalatı ve ihracatında iki ülke arasındaki işbirliği, Türk meyve çiftçilerine fayda sağlayacak ve Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha da derinleştirecek. Çin, gelecekte, Türkiye kirazları için ana ihracat pazarlarından biri olacak.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, "Türkiye, dünyanın en büyük kiraz üreticisi olarak, dünyanın en çok kiraz tüketen ülkesi Çin'e ilk defa değişen karantina protokolü ile kiraz ihraç etmeyi bu sezon başardı. Şüphesiz ki 2020 kiraz sezonunda Türkiye'nin kiraz ihracat coğrafyası ağırlıklı olarak Çin'e olacak şekilde değişecektir. Yıllarca giriş yapmak için beklediğimiz Çin pazarında, uzun soluklu olarak kalabilmeliyiz. Hedefimiz, Çin'e yaptığımız kiraz ihracatını kademeli olarak artırmakla beraber farklı ürünlerimiz ile de yeni pazarların kapısını açmak" dedi.