ANASAYFA ARŞİVİ
2019
Türk Kirazına Uluslararası Lezzet Yıldızı

Brüksel merkezli International Taste Institute (Uluslararası Tat Enstitüsü) tarafından her yıl yapılan ve tüm dünyadan binlerce üreticinin sonuçlarını merakla beklediği 2019 Tat Değerlendirme ve Sertifikasyon sonuçları açıklandı. Tekfen Tarım bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Alanar Meyve tarafından üretilen kirazlar, yüzde 87,9 skor ile 2 altın yıldız lezzet sertifikasını kazandı.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, Enstitü'nün, yıllar boyunca yaklaşık 15 bin ürünü test ettiğini hatırlattı. Sertifika almaya hak kazanan ürünlerin, tüm dünya mutfaklarında, kalitesiyle benzerlerinden ayrıştığına vurgu yapan İnce, "Türk kirazı, aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu, tüm dünyadan yaklaşık 200 kişilik jüri tarafından en lezzeti meyvelerden biri olarak sertifikalandırıldı. Hedefimiz, farklı meyvelerle de benzer başarılara ulaşmak" dedi.

Ödüle layık görülen, Salihli yöresine ait Ziraat 900 çeşidi Türk Kirazı; koyu bordo rengi, iri, dolgun yapısı ve uzun ince sapı ile biliniyor. Alanar' ın 5 kıta da 35 ülkeye ihraç etiği, diri ve tatlı yapısı ile tercih sebebi olan bu kiraz sadece dış piyasada Avrupa, Orta Doğu, Asya, Uzakdoğu ve Amerika'da seçkin marketlerde satıyor.

Alanar Meyve; meyve üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteriyor. Fidan yetiştiriciliğinden market rafına kadar kontrollü tarım yapan Alanar'ın başlıca ürünleri kiraz, incir, nar ve kayısı olmakla beraber; elma, erik, Trabzon hurması, kestane, şeftali ve nektarın de ürün yelpazesinde yer alıyor. 2018 yılında Tekfen Tarım ailesine katılan Alanar Meyve'nin, satın alma sonrasındaki yeni yatırımlar sonucunda, yılda 10 bin ton mertebesindeki meyve satış hacminin 10 yıl içinde yılda 35 bin ton seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor.