ANASAYFA ARŞİVİ
2019
Ali Nihat Gökyiğit, Forbes'in 'Türkiye'nin Yaşayan En Büyük Zihinleri' arasında

Küresel ekonomi ve iş yaşantısının takip edildiği, uluslararası yayın kuruluşu Forbes, 100. yıl sayısında Türkiye'nin Yaşayan En Büyük Zihinleri'ne yer verdi. Yayın hayatına 1917'de başlayan dergiye adını veren kurucusu B.C. Forbes'un 'yüzü olmayan kurumlar yerine, onları yaşatan insanların hikayelerini' sayfalara taşımayı benimseyen yaklaşımını bir asır sonra da sürdüren derginin Türkiye baskısı, son sayısında ülkenin bugününü ve geleceğini inşa eden, ezber bozan, her biri kendi alanında dünya çapında büyük değişimleri tetikleyen Türkleri anlatıyor. Müteahhitlik sektörüne son 62 yıldır şekil veren, iş dışında da doğa ve sürdürülebilirlik konusunda 'zamanın önünde koşan' Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit de 'Türkiye'nin Yaşayan En Büyük Zihinleri' arasında. Geçtiğimiz 24 Aralık tarihinde Swissotel the Bosphorus'ta 'En Büyük Zihinlerin' ödüllendirildiği kutlama gecesinde, Gökyiğit adına ödülünü Kurumsal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Reha Yolalan, Bahar Korçan'dan teslim aldı.

Gökyiğit, Forbes'in yıldönümü sayısı için kaleme aldığı yazıda şöyle diyor;

"Sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik ilkelerini, iş hayatım ve girişimlerimin hep ayrılmaz bir parçası olarak gördüm. Sorunlar karşısında başkalarını suçlamak yerine; "ben ne yapabilirim?" diye kendimi sorgulamayı hep tercih ettim. Maalesef bugün artık aramızda olmayan değerli ortaklarım Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile kurduğumuz Tekfen Holding, zamanla büyüyüp ülkenin itibarlı grupları arasındaki yerini alınca, toplumsal proje ve girişimlere daha çok vakit ayırabildim. Bunları şahsen veya kurucularından olduğum şirket, vakıf ve dernekler vasıtası ile hayata geçirdim. TÜSİAD, DEİK, TEMA, AIESEC Türkiye, Tekfen Filarmoni, Çevre Dostu Binalar Derneği'nin tohumları, çalışma masamın etrafında atıldı.

Ancak bunların arasında kalbime en yakın olanlar, nedense doğaya hizmet edenler oldu. Ekolojiyi merkeze alan ekonomiye, yani 'eko-ekonomi' konseptine inanıyorum. Kurucularından olduğum TEMA Vakfı projelerini uygulamada öncülük ettim. Doğal ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmak için endüstriyel orman plantasyonu ve ağaçlandırma projelerini harekete geçirdim. Ülkemizin muazzam biyolojik çeşitliliğini korumak için botanik bahçeleri kurma ve destekleme yanında, Türkiye Florası'nın yazılması hedeflerim arasında yer alıyor. Yoksulluğa çare olarak, kırsal kalkınma projelerim devam ediyor. Arı neslinin yok olma tehlikesine karşı saf ırkların ana arı üretimine başladım. Velhasıl üzerime vazife olmayan işlere karışmaya devam ediyorum. Herkese tavsiye ederim. Doğaya ve canlılara hizmetin, iş hayatımızda başarıyı değerlendirmede önemli yeri olduğuna inanıyorum."