ANASAYFA ARŞİVİ
2015
Tekfen Vakfı bursiyeri çellist Nil Kocamangil, Gautier Çapuçon'un Üstün Yetenek sınıfında

Türkiye'nin genç çellistlerinden biri olan Nil Kocamangil, usta çellist Gautier Çapuçon'un Viyolonsel Üstün Yetenek Sınıfı'na kabul edildi. Nil Kocamangil , yılda sadece 6 yetenekli müzisyenin kabul edildiği sınıftaki eğitimini Tekfen Vakfı'nın da katkıları sayesinde sürdürmektedir.

Gautier Capuçon'un sınıfındaki öğrenciler, 2014-2015 eğitim yılında , ayda 3 kez Louis Vuitton Vakfı'nda ders görecek. Bir çeşit sanatsal ve profesyonel koçluk olarak tanımlanan Üstün Yetenek Sınıfı, genç müzisyenlere müzik bilgilerini derinleştirme imkânı sağlarken, aynı zamanda profesyonel olmanın gerekliliklerini de öğretiyor.

1989 İstanbul doğumlu Nil Kocamangil, viyolonsel eğitimine, 1998 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Dilbağ Tokay ile başladı. Üstün başarı göstererek aldığı lisans diplomasının ardından, Köln Müzik ve Dans Okulu'nda Prof. Claus Kanngiesser'den ve ardından CNSMDP Paris Ulusal Konservatuvarı'nda Prof. Marc Coppey'den ders alarak iki farklı yüksek lisans diploması ile eğitimini tamamladı.

15 yaşında, solist olarak sahneye çıktığı ilk andan itibaren, dünyaca ünlü çellistlerle ve orkestralarla çalışma imkânı buldu.

Nil Kocamangil kendini oda müziği alanında geliştirmek üzere eğitimine, kurucusu olduğu yaylı kuartet ''Quatuor Hades' ile CNSMDP Paris Ulusal Konservatuvarı'nda devam ediyor.

Bizleri gururlandırdığı için Nil Kocamangil'e sonsuz teşekkürler.

Foundation Louis Vuitton