ANASAYFA ARŞİVİ
2015
Ve oyunlar başladı...

Azerbaycan'ın başkenti Baku, 12-28 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenen 1. Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapıyor. 49 ülkeden 6 bini aşkın sporcunun mücadele edeceği bu dev spor organizasyonunun açılış töreni, tasarım ve inşası Tekfen İnşaat tarafından yapılan Baku Olimpiyat Stadı'nda yapıldı.

68 bin kapasiteli stadyumdaki açılış seremonisine Azerbaycan halkı yoğun bir ilgi gösterdi ve tüm biletler günler öncesinden tükendi. Törende dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Lady Gaga, John Lennon'ın "Imagine"şarkısı ile tüm stadı büyüledi.

Baku'daki tarihi Ateşgah Anıtı'nda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 26 Nisan'da yakılan meşale, 5 bin 500 kilometrelik ülke turunun ardından Azeri paralimpik atlet İlham Zekiyev tarafından stada getirildi.

Olimpiyatların ilk kez düzenlendiği ülke olması sebebiyle Yunanistan kafilesiyle başlayan geçit sırasında, seyirciler Türk sporcuları coşkuyla ayakta alkışladı. Türk kafilesinin bayrağını, dünya ve Avrupa şampiyonu karateci Enes Erkan taşıdı.

Çok sayıda devlet başkanı ve üst düzey devlet yöneticisinin onur konuğu olarak katıldığı törende, Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil etti. Tören, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in oyunların başladığını resmen ilan etmesi ve yaklaşık 2 bin oyuncunun geleneksel Azerbaycan halayı olan "Yallı"yı oynamasıyla sona erdi.

Açılışta Tekfen İnşaat yönetimi geniş bir ekiple hazır bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özdemir, Genel Müdür Levent Kafkaslı, Genel Müdür Yardımcları Cahit Oklap ve Celal Erbil, Proje Müdürü Cem İlgün ve ekibi katılanlar arasındaydı.