ANASAYFA ARŞİVİ
2015
Tekfen Holding'in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin

Tekfen Holding'in 7 Mayıs 2015 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Grubun kurucu ortaklarından ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza olan Ali Nihat Gökyiğit, Başkanlık görevini ve Murahhas Azalık sıfatını Yönetim Kurulu üyelerinden Murat Gigin'e devretti.

Yönetim Kurulu, 60 yıla yakın değerli çalışmalarından dolayı kendisine şükranlarını sunarak, "Kurucu ve Onursal Başkan" sıfatının takdim edilmesine karar verdi. Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve devam edecek olan Gökyiğit, yaptığı teşekkür konuşmasında, yaşamında çok farklı unvan ve görevler taşıdığını ancak bu sıfatın kendisi için hayatı boyunca eriştiği en önemli sıfat olduğunu ve görevini gönül rahatlığıyla Murat Gigin'e devrettiğini belirterek, kendisine başarılar diledi.

Tekfen İnşaat'taki kariyerine 1977 yılında başlayan, 1988-1998 yılları arasında Genel Müdürlük görevini yürütmüş olan Gigin, 1998'den bu yana Tekfen Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmüştür.

Murat Gigin kimdir?

1952 İstanbul doğumlu Murat Gigin, lisans eğitimini 1974 yılında University of Bradford'da İnşaat ve Yapı Mühendisliği Bölümü'nde, 1975 yılında yüksek lisans eğitimini University of London Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı. 1976 yılında ise University College London'dan Okyanus Mühendisi diploması aldı.

Gigin, Tekfen İnşaat'taki kariyerine 1977 yılında Kuveyt şantiyelerinde inşaat mühendisi olarak başlamış, 1983'te İstanbul merkeze dönmüş ve 1986 yılına kadar İş Geliştirme Bölümü'nde müdür ve çeşitli uluslararası projelerde koordinatör olarak çalıştıktan sonra 1986 yılında Tekfen İnşaat Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır. 1988-1998 yılları arasında Tekfen İnşaat Genel Müdürü görevini yürütmüş olan Gigin, 2000 yılına kadar Tekfen Taahhüt Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Murat Gigin 1998-2015 yılları arasında Tekfen Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

Geçmişte çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev yapan Murat Gigin, 1995-1996 yılları arasında Dünya Boru Hatları ve Offshore Müteahhitleri Birliği'nin (IPLOCA) Başkanlığını yürütmüş olup, halen EDRA (Avrupa Ev Geliştirme Merkezleri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi'dir.