ANASAYFA ARŞİVİ
2013
Azerbaycan'da tam gaz devam

1995 yılından bu yana Azerbaycan’da faaliyet gösteren Tekfen İnşaat geçtiğimiz hafta içerisinde ülkenin Şah Deniz 2. Faz yatırımları çerçevesinde 2 önemli projeye daha imza attı.

Tekfen İnşaat’ın üyesi olduğu ATA Konsorsiyumu (AMEC-Tekfen-Azfen), BP Exploration (Shah Deniz) ile imzaladığı sözleşme ile toplam ağırlığı 26.442 ton olacak olan iki adet offshore platformun ve bağlantı köprüsünün imalat, yapım ve teslim işlerini üstlenmiştir. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 975 milyon Amerikan Doları olup, Azfen’deki ortaklık payı ile birlikte Tekfen İnşaat’ın projedeki toplam payı yaklaşık 496 milyon Amerikan Dolarıdır.

Diğer yandan ise, Azfen-Tekfen Konsorsiyumu olarak yine BP Exploration (Shah Deniz) ile imzalan bir sözleşme ile, Şah Deniz Faz 2 Sangaçal Kara Terminali Tesisleri'nin inşaat ve montaj işleri üstlenilmiştir. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 1 milyar Amerikan Doları olup, Azfen şirketindeki ortaklık payı ile beraber Tekfen İnşaat’ın toplam payı yaklaşık 621 milyon Amerikan Dolarıdır.

Böylece, uzun süredir beklenen ve yılsonu itibariyle hız kazanan Şah Deniz 2. Faz yatırımları çerçevesinde Tekfen İnşaat Azerbaycan’da toplam 1.117 milyon Amerikan Doları tutarında yeni işe imza atarak, ülkedeki mevcut iş hacmini 1,6 milyar ABD Doları seviyesine yükseltmiştir.

Tekfen, ‘asrın projesi’ olarak nitelendirilen BTC Ham Petrol Boru Hattı’nın Azerbaycan’daki çıkış noktası olan Sangaçal Terminali ile Türkiye’deki varış noktası olan Ceyhan Kara ile Deniz Terminalleri’nin de yapımını üstlenmiş, halihazırda Hazar Denizi’nde faaliyet gösteren 3 platformu imal etmiştir.