ANASAYFA ARŞİVİ
2013
Esin Mete, Birleşmiş Milletler Toplantısı'nda

Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz 25-27 Kasım tarihlerinde New York’ta, 2015 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin masaya yatırıldığı çalışma toplantısına, IFA (Uluslararası Gübre SanayiBirliği), 16 kişilik bir delegasyon ile katıldı.

Esin Mete başkanlığındaki IFA delegasyonu, toplantılarda kalkınma gündeminin en önemli maddelerinden olan açlık ve kötü beslenmeyle mücadele hakkında görüş ve deneyimlerini paylaşarak, 2 milyar insanı etkileyen bu meselenin 2015 yılı sonrası Sürdürülebilir Gelişme Hedefi arasında öncelikli konu olarak benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

IFA Başkanı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, 26 Kasım günü yaptığı konuşmada Toros Tarım’ın Türkiye topraklarının çinko eksikliğini gidermeye yönelik geliştirmiş olduğu çinkolu gübre üretiminin başarılı örneğini anlattı.

Esin Mete konuşmasında, “Bitki besinleri, tarımsal verimliliği artırma ve toprağı dengeleme yoluyla daha çok gıda üretilmesinde önemli bir araç olmanın ötesinde, insan sağlığına da önemli katkı sağlamaktadırlar. Araştırmalarda, toprağın bazı elementlerden yoksun olduğu bölgelerde gübre yoluyla toprağa verilen mikro besin maddelerinin sadece tarımsal verimi artırmakla kalmadığı, bu ürünleri tüketen insanlarda da besin eksikliğinin hızlıca giderildiği gözlemlenmiştir. Bu da bitki besinlerinin gıda güvenliğinde önemli bir rol oynadıklarını açıkça göstermektedir.” şeklinde IFA’yı temsilen görüşlerini paylaştı.