ANASAYFA ARŞİVİ
2013
Tekfen Vakfı 13. İstanbul Bienal'ine Sponsor

1987 yılından beri Türkiye’de düzenlenen en geniş çaplı uluslararası sanat sergisi olma özelliği taşıyan İstanbul Bienali, güncel sanat tartışmalarına önemli bir alan açmanın yanı sıra, şehrin tarihinin mekânlar aracılığıyla yeniden keşfedilmesinde ve sadece Türkiye’den değil birçok farklı ülkeden güncel sanatçının uluslararası alanda tanınmalarında rol oynuyor.

14 Eylül-20 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek ve ücretsiz gezilebilecek olan 13. İstanbul Bienali’nin odak noktasını siyasi bir forum olarak kamusal alan kavramı teşkil ediyor ve bu kavramın medeniyet, barbarlık, demokrasi, mekânsal-ekonomik adalet ve güncel sanatın rolü gibi tartışmalı konular üzerine düşünce ve biçim üretmek için bir temel oluşturması hedefleniyor.

Bienal kapsamında gerçekleştirilecek sergiye ek olarak, bienal öncesinde başlayan ve sergi sonuna kadar devam edecek süreç boyunca, uluslararası sanatçılar tarafından gerçekleştirilecek performanslar, projeler ya da konuşmalar, yerel ya da uluslararası katılımcıların yürüteceği atölye çalışmaları ve/veya panellerden oluşan bir kamusal program düzenlenecek.

Küratör Fulya Erdemci, İstanbul Bienal’in başlığını, şair Lale Müldür’ün aynı adlı kitabından alıntılayarak “Anne, ben barbar mıyım?” olarak belirledi. 12. İstanbul Bienali’ne Özel Proje Sponsoru olarak destek veren Tekfen Vakfı bu sene de aynı kategoride desteğini sürdürüyor.