GÜNDEM
Tekfen'den Boğaziçi'ndeki Girişimci Fikirlere Büyük Destek!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim ve Teknoloji Binası'nda "FNN Tekfen Kuluçka Merkezi" açılıyor. Tekfen'in üç kurucusunun isimlerinin (Feyyaz-Nihat-Necati) baş harfini taşıyan "Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi", "üç genç mühendisin" girişimci ruhunu yaşatacak. Kurulduğu 1956 yılından bu yana, bilim, eğitim ve kültür sanatın yanında olan Tekfen'in Kurucu Aileleri, Tekfen Holding ve Tekfen Vakfı, son 25 yılda Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) aracılığıyla üniversitenin akademik ve sosyal faaliyetlerinde öğrenci ve öğretim üyelerinin araştırma ve eğitim süreçlerine geniş bir yelpazede katkıda bulundu. Bu destekten hareketle, çok sayıda start-up girişimcisine ev sahipliği yapacak olan yeni merkeze, Boğaziçi Üniversitesi FNN (Feyyaz-Nihat-Necati) Tekfen Kuluçka Merkezi adı verilmesi teklif edildi.

Ekim 2020
Tekfen Vakfı Müzik Bursu Sahiplerini Buldu!

Tekfen Vakfı'nın 2020-2021 eğitim yılı Müzik Bursu'nun sahipleri belli oldu. Tekfen Filarmoni Genel Sanat Yönetmeni ve Daimi Şefi Aziz Shokhakimov'un başkanlığındaki jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda bursun sahipleri Görkem Çiçek (viyolonsel) ve Seher Karabiber (flüt) oldu.

Tekfen Vakfı, klasik müziğe olan desteğini sürdürerek, geçtiğimiz sene Müzik Bursu programını başlatmıştı. Bursun ikinci yılında, lisans eğitimini yurt dışında klasik batı müziği çalgısı dalında yapacak öğrencilere sağlanacak bursa 44 öğrenci başvurdu. Online olarak gerçekleştirilen başvurulardan 19'u ikinci tura geçmeye hak kazandı ve adaylar jürinin belirlediği bir eserin video kaydı ile teknik, müzikalite, entonasyon, sahne duruşu, tutku ve potansiyel olmak üzere 6 temel kriter üzerinden değerlendirildi.

Ağustos 2020
Toros Tarım İSO 500'de 52. sıraya yükseldi!

İstanbul Sanayi Odası (İSO), "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırmasında 2019 listesini açıklandı. Türkiye'deki tarımsal sanayinin öncü ve lider kuruluşu Toros Tarım, geçtiğimiz yıla göre 18 basamak yükselerek 52. sıraya yerleşti. Listede, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu olurken, TÜPRAŞ'ı, Ford ve Toyota izledi.

Temmuz 2020
Toros Tarım üst üste 3'üncü defa ihracat şampiyonu oldu!

İstanbul Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin (İKMİB) düzenlediği ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı "İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni" bu yıl online olarak gerçekleştirildi ve sektör lideri Toros Tarım, 2017 ve 2018'in ardından 2019'da da 343.305 tona ulaşan ihracatıyla arka arkaya üçüncü kez kimyevi gübre ihracatı şampiyonu oldu.

Temmuz 2020
Azfen'den yeni proje!

Tekfen İnşaat'ın, Azerbaycan'ın Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile 1996 yılında kurduğu Azfen, yeni bir projeye imza attı.

Azfen, Haydar Aliyev Rafinerisi'nin "Modernizasyon ve Yenileme Projesi - B Paketi" kapsamında İspanyol Tecnicas Reunidas şirketinin alt yüklenicisi olarak, yaklaşık 237 milyon ABD Doları sözleşme bedeli ile inşaat ve montaj işlerini üstlendi.

Temmuz 2020
Tekfen Mühendislik, milli helikopter Gökbey'in motoru için test altyapısı sözleşmesi imzaladı!

Tekfen Mühendislik ve TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) arasında milli helikopter Gökbey'in motorunda kullanılacak parçaların üretimi için TEI'nin yürütmekte olduğu Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) kapsamında kurulacak olan test altyapısıyla ilgili iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Tekfen Mühendislik, test sistemlerinin detay tasarımı, tedarik süreçlerinin teknik olarak yönetimi, montaj, test ve devreye alınması için süpervizörlük hizmetlerini sağlayacak.

Anlaşmaya Tekfen Mühendislik adına Genel Müdür Fatih Can, TEI adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit imza attı.

Haziran 2020
Tekfen İnşaat, Katar'da Yoluna Yeni Bir Otoyol Projesiyle Devam Ediyor...

Katar'daki varlığını, 2005 yılından bu yana üstlendiği altyapı, endüstriyel tesis ve otoyol Projeleriyle kesintisiz olarak sürdüren Tekfen İnşaat, portföyüne yeni bir iş daha ekledi. Tekfen İnşaat, Katar Bayındırlık İşleri İdaresi'nden (Ashghal) Al Khor Expressway Bağlantı Yolları İnşaatı işini 548 milyon Katar Riyali (yaklaşık 150 milyon Amerikan Doları) bedel ile kazandı. Projenin tamamlanma süresi 24 ay olarak planlandı.

Haziran 2020
Tekfen, CDP'nin iki programından A (-) derecesi alan tek şirket oldu!

Tekfen Holding, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu olan CDP'nin (Carbon Disclosure Project), 2019 yılı raporuna göre, İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında ayrı ayrı "A (-)" bandında derecelendirilen tek şirket oldu. "CDP Türkiye İklim Liderleri" kategorisinde Tekfen Holding'in yanı sıra Arçelik, ASELSAN, Brisa Bridgestone ve Migros ödül alırken, "CDP Türkiye Su Liderleri" kategorisinde Yapı Kredi ve Tekfen ödül aldı.

İlk kez 2010 yılında İklim Değişikliği ile ilgili verilerini izlemeye, ölçmeye ve analiz etmeye başlayan, 2017 yılından bu yana ise CDP İklim Değişikliği Programı'na, 2018 yılından bu yana da CDP Su Güvenliği Programı'na şeffaflıkla resmi raporlama yapan Tekfen Holding'in bu başarısı, bağımsız kuruluşların değerlendirilmesi sonrası verildi.

Haziran 2020
Tekfen'den koronavirüs ile mücadeleye destek!

Tekfen Holding ve Tekfen Vakfı, Covid-19 salgınına karşı devam eden mücadeleye ayni ve nakdi olarak 8 milyon 750 bin liralık katkıda bulundu.

Tekfen Holding, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına 5 milyon lira ile katılırken, Tekfen Vakfı da pandemi hastanelerinin tıbbi cihaz ihtiyaçlarını ayni destekle karşılamak üzere 3 milyon 750 bin liralık fon oluşturdu.

Tekfen Holding Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" Milli Dayanışma Kampanyası'na, ayrıca şahsi olarak 1 milyon TL bağışta bulundu.

Nisan 2020
DEİK'te iki Usta, bir Başkan

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) 33. Olağan Genel Kurulu'nda, Ustalara Saygı Ödülleri Töreni'nde, 10 yıl süreyle İcra Kurulu Başkanlığı ve ilk Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanlığı yapmış merhum Feyyaz Berker ile DEİK'in şeref üyesi ve aynı zamanda yaşayan en kıdemli üyesi Ali Nihat Gökyiğit ödüle layık görüldüler. Ali Nihat Gökyiğit, ödülü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile DEİK Başkanı Nail Olpak'tan alırken, Feyyaz Berker'in ödülü Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ercan Kumcu'ya takdim edildi.

Ocak 2020
Başımız sağolsun

Tekfen Holding'in Kurucu Ortağı Ali Nihat Gökyiğit'in kader ve hedef birliği yaparak TEMA Vakfı'nı birlikte kurduğu kadim dostu, Hayrettin Karaca nam-ı diğer "Toprak Dede" yi kaybettik.

Türkiyemizin başı sağolsun.

Ocak 2020
Tekfen doğalgaz boru hattıyla yeniden Rusya'da

Tekfen İnşaat, Rusya'da yerleşik iştiraki olan Rusfen ile birlikte, Kharampurneftegaz LLC firması ile Batı Sibirya'daki Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi'nde 90 kilometre uzunluğunda doğalgaz boru hattı inşaat ve montaj işleri için sözleşme imzaladı.

Ural Federal Bölgesi'nde bulunan ve Rosneft ile BP'nin ortak şirketi Kharampurneftegaz tarafından işletilen Kharampur Gaz Sahası ile Gazprom Ana Boru hattı arasında inşa edilecek Gaz Nakil Boru Hattının ilk 90 kilometrelik kısmını kapsayan projenin sözleşme bedeli 19,5 milyar Ruble, yaklaşık 311 milyon ABD Doları'dır. 1 Şubat 2020 tarihinde başlayacak olup, boru çapı 48 inch olan projenin 16 ayda tamamlanması hedefleniyor. Projede %30'u Türk olmak üzere, toplam 800 kişi istihdam edilecektir.

Aralık 2019
Tekfen Holding'den Azerbaycan'da 100 milyon dolarlık satın alma!

Tekfen, Azerbaycan'daki varlığını 100 milyon dolar büyüklüğünde bir satın almayla güçlendiriyor.

Tekfen Holding iştiraklerinden TechInvestments LLC, 375 milyon ABD doları tutarında ödenmiş sermayeye sahip bir petrokimya sanayi üretim şirketi olan SOCAR Polymer Investments LLC'ye %10 hisseyle ortak olmak üzere, Bakû'da sözleşme imzaladı.

Aralık 2019
Toros Tarım'a IFA'dan "Endüstri İyi Uygulama Elçisi" Ödülü!

Toros Tarım, sürdürülebilir büyüme, operasyonel mükemmellik ve sürekli gelişim ilkeleri önderliğinde yürüttüğü faaliyetleriyle ilklere imza atmaya ve sektöründe öncü olmaya devam ediyor!

Bir süre evvel, Uluslararası Gübre Birliği (IFA) tarafından Gübre Sektörüne özel oluşturulmuş "Protect & Sustain" sertifikasına Türkiye'de sahip ilk ve tek firma olan Toros Tarım, yeni bir ödülün daha gururunu yaşıyor.

Toros Tarım, iş sağlığı ve güvenliği, çevre yönetimi ve enerji verimliliği konularında dünyadaki iyi uygulama örneklerinden yola çıkarak Toros'a uyarlanan çalışmaların fiili iyileştirmeleri, IFA tarafından bu konularda sektördeki firmalar arası kıyaslama yapmak ve sürekli iyileştirmeyi sağlamak için oluşturulmuş "Benchmark ve Analiz Platformuna" verdiği destekten ve aldığı sonuçlardan ötürü "Endüstri İyi Uygulama Elçisi" (Industry Stewardship Champion) seçildi ve altın madalya ile ödüllendirildi.

Kasım 2019
Tekfen Holding "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülünü bu yıl da aldı!

Yönetim Kurulu'nda, 3'ü bağımsız olmak üzere 4 kadın üye bulunduran Tekfen Holding, Türkiye Kadın Direktörler Konferansı kapsamında verilen "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülünü bu yıl da aldı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Türkiye Kadın Direktörler Konferansı'nın 7.si, 20 Kasım'da gerçekleştirildi. Tekfen Holding, yönetim kurulundaki kadın sayısı ile "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülüne layık görüldü.

Törende Tekfen Holding adına ödülü, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Birgili ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Neriman Ülsever birlikte aldı. Birgili konuşmasında kadın istihdamını artırmanın önemini vurgulayarak, "Bu ödülü yönetim kurulumuzdaki kadın sayısından ötürü alsak da önümüzde duran esas zorluk kadın mühendislerin ve tarım sektöründe kadınların sayısını artırmak" dedi.

Kasım 2019
Tekfen Filar-mini çocuklara klasik müziği "Oyun" ile sevdirdi!

Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni yine minikler için çaldı! Tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir'in kurgusu ve Ceyda Düvenci'nin anlatımıyla 9 Kasım'da gerçekleşen konserlerde küçük müzikseverler, Chopin, Paganini, Rahmaninov, Brahms gibi nice büyük bestecinin birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve kukla oyunları eşliğinde dinledi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da konser günü, çocuklar, kullanmadıkları ve iyi durumda olan oyuncak ve kitapları getirip fuayede bulunan kutulara bıraktılar. Bırakılan bu kitap ve oyuncaklar, Tekfen Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Konser mekânında ayrıca çocuklar için, birbirinden eğlenceli, öğretici kitapların bulunduğu yayınevleri, rengarenk el sanatları stantları da vardı.

Kasım 2019
Tekfen'den Stratejik İşbirliği Anlaşması

Tekfen, 1956 yılından beri dünya çapındaki projelerin mühendislik konularında araştırma, analiz ve tasarım danışmanlığı hizmeti sunan Thornton Tomasetti ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı!

Dünyanın dört bir tarafındaki yeni projelerde birlikte çalışmak amacıyla yapılan işbirliğinin Thornton Tomasetti'nin New York'taki merkez ofisinde gerçekleştirilen imza töreninde, Thornton Tomasetti'yi Şirket Başkanı Raymond Daddazio ve üst düzey şirket yöneticileri, Tekfen'i ise, Taahhüt Grubu'ndan sorumlu Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Levent Kafkaslı ve Tekfen İnşaat Bakû Ofis Müdürü Barış Altıparmak temsil etti.

Eylül 2019
Gübre sektörünün dünya çatı örgütünde bir Toroslu!

Toros Tarım Sürdürülebilirlik ve Yönetişim Direktörü Burcu Türkeş, Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (IFA) Teknik ve Sağlık, Emniyet, Çevre Komitesi Stratejik Danışmanlık Ekibine seçildi!

1927 yılında kurulan, bitki besininin verimli ve planlı üretimiyle dünya gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli bir role sahip olan IFA ile Toros Tarım'ın geçmişi uzun yıllara dayanıyor. 1993-1995 yılları arasında dönemin Toros Gübre Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Öner, 2013-2014 yılları arasında ise dönemin Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, dünya gübre sanayisine önemli katkılar sağlayan bu örgütün başkanlık görevini üstlenmişti.

Eylül 2019
Tekfen Bakû'da 6. platformuna başlıyor!

Tekfen İnşaat'ın Azerbaycan'da, %40 oranında pay sahibi olduğu Azfen, BP Exploration tarafından geliştirilen Hazar Denizi'ndeki Azeri-Çırak-Güneşli petrol yatağı yatırım hamlesi kapsamında, 486,3 milyon ABD dolarlık bir petrol sondaj ve üretim platformunun yapım ve montajını üstlendi. 17 bin ton ağırlığındaki off-shore platformu projesi, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinin yapım ve teslim işlerini içeriyor. Projenin yapım süresi 38 ay olarak öngörülüyor. Azfen şirketindeki ortaklık payı kapsamında Tekfen İnşaat'ın projedeki payı ise 194,5 milyon ABD Doları'dır.

Ağustos 2019
Tekfen İnşaat adım adım yükseliyor!

Tekfen İnşaat, müteahhitlik sektörünün saygın yayınlarından kabul edilen ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayımlanan "Top International 250 Contractors / Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi - 2019" listesinde, 2018 verilerine göre, 29 basamak atlayarak 69.luğa yükseldi.

Toplamda 44 Türk firmasının yer aldığı listede Tekfen İnşaat, Rönesans (33) ve Limak'ın (67) arkasından 3. sırada yer aldı.

Ağustos 2019
Toros Tarım'dan ihracatta büyüme hamlesi

Son iki yılın gübre ihracatı şampiyonu Toros Tarım, dünyanın en büyük gübre üreticisi Nutrien'in Romanya'daki satış ve dağıtım operasyonlarını satın almak üzere sözleşme imzaladı.

Türkiye'nin en büyük gübre üreticisi ve sektör lideri Toros Tarım, yurtdışı girişimleriyle bölgesel oyuncu olma yolunda somut adımlar atıyor. Toros Tarım, bu amaçla dünyanın en büyük gübre üreticisi Nutrien çatısı altında Romanya'da gübre satışı ve dağıtımı konusunda faaliyet gösteren Agrium-Agroport Romania S.A. şirketini bünyesine katmak üzere 29 Temmuz 2019 tarihinde hisse alım sözleşmesi imzaladı.

Ağustos 2019
Tekfen Tarım ve Sabancı Üniversitesi'nden inovasyon için işbirliği

Türkiye'nin tarımsal üretim alanında önde gelen şirketlerinden Tekfen Tarım, tarımsal alanda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak, yeni teknolojiler geliştirmek amacıyla Türkiye'nin önemli araştırma merkezlerinden biri olan Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ile işbirliğine imza attı.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, "Bu ülkenin topraklarına ve insanına inancımız tam. Sahip olduğumuz teknoloji ve deneyimli insan kaynağı ile ülkemizin geleceğine yatırım yapmaktayız. SUNUM ile birlikte gerçekleştireceğimiz yüksek teknolojili Ar-Ge çalışmalarıyla tarım sektörüne liderlik etme hedefimiz var. Bu işbirliğinin bizlere çalışmalarımızda güç katacağına ve hem bizim hem de SUNUM'un deneyimleriyle tarım için önemli bir sinerji yaratılacağına inanıyorum" dedi.

Temmuz 2019
Alanar'dan Çin'e Kiraz İhracatı

Tekfen Tarım bünyesindeki Alanar Meyve'nin, Brüksel merkezli International Taste Institute (Uluslararası Tat Enstitüsü) tarafından ödüllendirilen kirazları, Avrupa'dan sonra Çin pazarına da girdi.

DEİK ve Türk Hükümetinin yoğun çalışmaları sonucunda Çin pazarına gidebilmenin yolunu açan Alanar, kiraz ihracatı yapma iznine sahip 8 firmadan biri oldu. Çin'in en büyük gıda ithalatçısı Shenzhen Kingship Co. Ltd. tarafından ithal edilen kirazlar, Şangay marketlerinde yerini aldı.

Temmuz 2019
Türk Kirazına Uluslararası Lezzet Yıldızı

Brüksel merkezli International Taste Institute (Uluslararası Tat Enstitüsü) tarafından her yıl yapılan ve tüm dünyadan binlerce üreticinin sonuçlarını merakla beklediği 2019 Tat Değerlendirme ve Sertifikasyon sonuçları açıklandı. Tekfen Tarım bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Alanar Meyve tarafından üretilen kirazlar, yüzde 87,9 skor ile 2 altın yıldız lezzet sertifikasını kazandı.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, Enstitü'nün, yıllar boyunca yaklaşık 15 bin ürünü test ettiğini hatırlattı. Sertifika almaya hak kazanan ürünlerin, tüm dünya mutfaklarında, kalitesiyle benzerlerinden ayrıştığına vurgu yapan İnce, "Türk kirazı, aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu, tüm dünyadan yaklaşık 200 kişilik jüri tarafından en lezzeti meyvelerden biri olarak sertifikalandırıldı. Hedefimiz, farklı meyvelerle de benzer başarılara ulaşmak" dedi.

Haziran 2019
Tekfen Vakfı Müzik Bursu Sahiplerini Buldu!

Tekfen Vakfı, kuruluşunun 20. yıldönümünde, klasik müziğe olan desteğine bir yenisini ekleyerek, Müzik Bursu programını başlatmış ve lisans eğitimini yurt dışında klasik batı müziği çalgısı dalında yapacak öğrencilere burs vereceğini duyurmuştu.

19 Haziran'da yapılan seçmeler neticesinde burs alacak iki öğrenci belirlendi. Lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda tamamlayan, lisans eğitimine Barenboim-Said Akademie'de devam etme hakkını kazanan Yunus Altıkanat (viyolonsel) ve lise eğitimini Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'nde tamamlayan ve lisans eğitimine Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin'de devam etme hakkını kazanan Seyfi Can Dağlar (fagot) Tekfen Vakfı Müzik Bursunun sahipleri oldu.

Yunus Altıkanat ve Seyfi Can Dağlar'ı tebrik ediyor, başarılarını lisans eğitimleri boyunca da devam ettirmelerini diliyoruz!

Haziran 2019
HEP İstanbul 'En İyi Sürdürülebilir Konut' Projesi Seçildi!

Tekfen Gayrimenkul'un çevre dostu HEP İstanbul projesi, bu yıl Amerika'da düzenlenen "ISBS2019 Sustainability Award - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması'nda "Sürdürülebilir Yapı - Konut Kategorisinde" birinci seçildi.

Hâlihazırda 437'si çocuk yaklaşık 3200 kişiye yuva olan HEP İstanbul; kaliteli bir yaşam isteyenlere iyi yaşam konseptinin bütün gerekliklerini içine alan bir dünya sunuyor. Aile yaşamı ile çocukları merkezine konumlayan projede; sosyal ve peyzaj alanlarına geniş yer ayırılıyor, farklı yaş gruplarındaki çocuklar için tasarlanmış 1.400 m2'ye yakın açık çocuk oyun alanları, 3 km uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkurları, yüzme havuzları, spor ve aktivite alanları bulunuyor.

Haziran 2019
İstanbul Müzik Festivali, Tekfen Filarmoni ile açılışı yaptı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, "Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı" temasıyla düzenlenen 47. İstanbul Müzik Festivali, 10 Haziran akşamı, Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılışı yaptı! İstanbul Müzik Festivali'nin 4 yıl boyunca açılış konseri orkestrası olan Tekfen Filarmoni, dün akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda klasik müzik severlerle buluştu.

Haziran 2019
Tekfen Holding SOCAR ile işbirliğini üretim tesislerine taşıyor

Tekfen Holding, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR)'ın yatırımlarının gerçekleştirilmesinde uzun yıllardır verdiği müteahhitlik hizmetlerini şimdi üretim tesislerinde işbirliğine taşıyor.

Holding iştiraklerinden Tekfen İnşaat bir yandan kendi adıyla bir yandan da SOCAR ile ortaklaşa kurduğu yerel şirketi Azfen ile birlikte SOCAR'ın önemli üst yapı, petrol ve gaz sanayi yatırımlarının yapımını üstlenmektedir.

Hafta içerisinde, mühendislik, tedarik ve anahtar teslim yapımı Tekfen İnşaat tarafından gerçekleştirilen Bakû Olimpiyat Stadı'nda oynanan UEFA Avrupa Ligi final maçı vesilesiyle, kalabalık bir heyet ile Bakû'da temaslarda bulunan Tekfen yönetimi, önümüzdeki dönemde SOCAR ile yeni bir statejik ortaklık için bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır.

Haziran 2019
Tekfen, Kupa Finali'nde

29 Mayıs Çarşamba akşamı Bakû Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen UEFA Avrupa Ligi Kupası final maçını, Tekfen Holding ve Tekfen İnşaat üst yönetimi, Türkiye'den ve Azerbaycan'dan misafirleriyle birlikte 50 kişilik kalabalık bir kafile olarak izledi.

Tekfen İnşaat'ın yapımını üstlendiği ve 24 ay gibi kısa bir sürede, Şubat 2015'te tamamladığı stattaki final heyecanı, 50 bine yakın seyirciyi adeta büyüledi. İki İngiltere kulübü arasında çekişmeli geçen ilk yarıdan sonra Güney Londra takımı Chelsea, 23 Dakika içerisinde 4 gole imza atarak Kuzey Londralı rakibi Arsenal'i 4-1 gibi farklı bir skor ile mağlup etti ve kupayı kaldıran taraf oldu. Chelsea'ye galibiyeti getiren golleri Olivier Giroud, Pedro ve Eden Hazard (2) attı. Arsenal'in tek golü ise 69. dakikada Nijeryalı Alex Iwobi'den geldi.

Mayıs 2019
Toros Tarım'da Organizasyonel Değişiklik

Tekfen Holding'in iki ana faaliyet alanından birini oluşturan Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu'nun çatısı altında yer alan, gübre üretimi ve pazarlamasının yanı sıra limancılık hizmetlerine odaklı olarak faaliyet gösteren Toros Tarım'da üst yönetimde önemli değişiklikler oldu.

1987 yılında Toros Tarım'da Satış Temsilcisi olarak göreve başlayan ve 32 yıldır Türkiye'nin birçok bölgesinde görev yaparak Toros Tarım'ın satış teşkilatına büyük başarılar kazandıran Mehmet Sadıkoğlu, Toros Tarım Genel Müdürlüğü görevine seçilirken, 13 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla, Ahmet EREN "Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı" unvanı ile göreve başladı.

Mayıs 2019
Tekfen Vakfı, kuruluşunun 20. yıldönümünde, Müzik Bursu programını başlatıyor.

Türkiye'nin önemli özel sanat kurumları arasında yer alan Tekfen Vakfı, kuruluşunun 20. yıldönümünde, klasik müziğe olan desteğine bir yenisini ekleyerek, Müzik Bursu programını başlatıyor. Başta Tekfen Filarmoni olmak üzere, Türkiye'deki orkestralar için yetkin müzisyenler yetiştirmek amacıyla sağlanacak burs, lisans düzeyindeki yurtdışı eğitim kurumlarında geçerli olacak. Burs, kendine kariyer hedefi olarak orkestra müzisyenliğini seçen tüm lisans öğrencilerini kapsıyor.

Burs başvuruları 7 Haziran tarihine kadar, www.tekfen.com.tr adresi üstünden kabul edilecek olup, ön değerlendirme aşamasını geçen adaylar, 19 Haziran tarihinde İstanbul'da jüri önünde mülakat ve seçmelere davet edilecek.

Mayıs 2019
Toros Tarım, Organik Gübre Üreticisi Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.'nin Yüzde 70'ini Satın Alıyor.

Türkiye'nin en büyük gübre üreticisi ve sektör lideri Toros Tarım, çiftçiye ihtiyaç duyduğu her çeşit gübreyi sunma prensibi doğrultusunda, ürün portföyüne organik gübreyi de ekledi. Toros Tarım, değişen tarım politikalarına bağlı olarak pazar potansiyelinde artış beklenen organik ve organomineral gübre pazarlarında da önemli bir oyuncu olma hedefiyle, biyogaz ve organik gübre üreticisi Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.'nin yüzde 70'ini satın alıyor.

Mayıs 2019
Yüzde 100 Tekfen Tarım

Tekfen Grubu, tarımsal üretim alanıda da varlık gösterme yönündeki stratejik hedefi paralelinde 2018 yılının başında Türkiye'nin en büyük ve kaliteli meyve üreticilerinden Alanar Meyve ile kardeş şirketi Alara Fidan'ın yüzde 90'ını satın almıştı.

Tekfen Tarım'ın, 2019 Mayıs ayı itibarıyla kurucu ortaklara ait kalan hisseleri de satın almasıyla şirketler tümüyle Tekfen bünyesine geçmiştir.

Mayıs 2019
GATE İnşaat'tan Kazasızlık Haberi

Tekfen İnşaat'ın Kazakistan'da faaliyet gösteren şirketi GATE İnşaat, dünyanın sayılı petrol ve gaz rezervlerinden birine sahip olan Tengiz Petrol ve Gaz Sahası'nda, üstlendiği projelerini başarıyla sürdürüyor. Şirket, şu anda, işveren Tengizchevroil'un devasa ölçekli Gelecek Gelişim Projesi (Future Growth Project - FGP) yatırım hamlesi kapsamında 3 proje yürütüyor.

GATE,Tengiz Projeleri'nde, başladığı günden bugüne (1.650 gün), İşgünü Kayıplı Kaza olmaksızın 10 milyon adam-saat çalışma gerçekleştirmiş ve projede görev alan araçlarıyla toplam 20 milyon km yol kat etmiştir. Bu önemli başarıda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik eder, kazasız çalışmalarının devamını dileriz.

Mayıs 2019
Darüşşafaka Tekfen, Boğaziçi Sports Fest'te

Geçtiğimiz haftasonu, toplam 17 yerli ve 16 yabancı üniversitenin katılımıyla, 39. kez düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi Sports Fest'e (Spor Bayramı), bu yıl Darüşşafaka Tekfen Basketbol Takımı konuk oldu.

Her sene ortalama, 500'ü yabancı, yaklaşık 1000 sporcunun katıldığı festivalde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus'ta 4 gün boyunca turnuva maçlarının yanı sıra, animasyonlar, gösteriler ve daha pek çok etkinlik gerçekleşti.

Mayıs 2019
Tekfen'de Geleneksel Kıdem Ödül Töreni'nin 15.si Gerçekleştirildi

Yirmi bin çalışanıyla, uluslararası sanayi ve alt yapı müteahhitliği, tarımsal sanayi ve üretimi, gayrimenkul geliştirme ve terminal işletmeciliği alanlarında 63 yıldır faaliyet gösteren Tekfen Holding'de, kıdemli emekterların ödüllendirildiği Geleneksel Kıdem Ödül Töreni'nin 15.si gerçekleştirildi.

2004 yılından bu yana, toplam 3592 çalışan ödül almayı hak etti. Bu yıl İstanbul, Adana ve yurt dışı şantiyelerde düzenlenen törenlerle, 285 kişi daha ödülüne kavuştu ve böylece bu sayı 3877'ye yükseldi. Bu rakamlara göre, 20 bin kişilik Tekfen ailesinde, her 5 kişiden ikisi, en az 10 yıllık Tekfenli.

Nisan 2019
Tekfen İnşaat, Katar'da Dünya Kupasının Yollarını Açıyor

2005 yılından bu yana Katar'da birçok önemli altyapı ve sanayi projesini üstlenen Tekfen İnşaat, Katar Devleti ile imzaladığı anlaşmayla, 36 ay içinde tamamlamayı taahhüt ettiği "Al Khor Expressway" Projesi'ni, söz verdiği tarihten 1 yıl önce tamamladı.

Şirketin tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olarak dikkat çeken Al Khor Expressway'in, ana yol ve 3 kavşaktan oluşan bölümünün açılışını, Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani gerçekleştirirken; törene Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş, Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap, Tekfen Holding Danışmanı Ümit Özdemir ve Tekfen İnşaat'ın Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Sümer ile Proje Ekibi katıldı.

Nisan 2019
Toros Tarım Türkiye'nin 2018 Gübre İhracat Şampiyonu Oldu

Toros Tarım, 2018'in kimyevi gübre ihracatı şampiyonu oldu. İstanbul Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin (İKMİB) düzenlediği gecede ödülü Toros Tarım adına Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Göral aldı. Toros Tarım'ın ihracat rakamı 2017 yılında 273.095 ton seviyesinde gerçekleşirken, 2018 yılında yeni ihracat pazarlarının da eklenmesiyle yüzde 30 gibi kaydadeğer bir artış ile 353.897 tona ulaştı. Afrika'da Fas, Kenya, Malavi, Mozambik, Tanzanya, Avrupa'da Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Kıbrıs, KKTC, Romanya ve Ukrayna, Güney Amerika'da Arjantin ve Doğu'da ise Hindistan, İsrail ve Lübnan ihracat yapılan ülkeler.

Göral, "2018 yılında gübre ihracatımızı bir önceki yıla oranla yüzde 30 artırarak Toros Tarım'ın tarihindeki en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Ayrıca Ceyhan, Mersin ve Samsun fabrikalarımızda ortalama yüzde 86'lık bir kapasite kullanımıyla toplamda 1.603.702 ton gübre ürettik. Bu aynı zamanda 2017 yılına oranla hem kapasite kullanımı hem de üretim miktarı açısından artış gösterdiğimiz anlamına geliyor" dedi.

Nisan 2019
Tekfen Holding'de Bayrak Değişimi

Tekfen Holding'in yeni Yönetim Kurulu ve üst düzey yönetimi belirlendi.

Tekfen Holding'de, 27 Mart 2019 tarihindeki Olağan Genel Kurul ve Yönetim Kurulu toplantıları sonucunda bayrak değişimi oldu. 1978 yılından itibaren Tekfen Grup Şirketlerinde çeşitli görevler üstlenip, 2013 yılından bu yana Grup Şirketler Başkanlığını yürüten Osman Birgili, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine seçildi. Bununla birlikte, Tekfen Grup Şirketler Başkanlığı görevine, 1983 yılından itibaren başta Tekfen İnşaat olmak üzere Grup içerisinde çeşitli görevler üstlenmiş ve son olarak Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş olan Cahit Oklap geldi.

Cahit Oklap "36 yıldır ülkemizde ve yurtdışında bulunduğum görevlerde temsil ettiğim Tekfen ailesini, şimdi Grup Şirketler Başkanı olarak temsil etmekten büyük onur ve Tekfen'in kurum değerlerine sahip çıkarak, tecrübeli ekibimizin yanı sıra genç arkadaşlarımla birlikte geleceğe taşımaktan heyecan duyuyorum" dedi.

Nisan 2019
Bu bahar Tekfen Filarmoni'ye "Kim" geldi!

Tekfen Filarmoni, baharı, Güney Koreli genç ve yetenekli kemancı Bomsori Kim ile karşıladı. Orkestra ile Max Bruch'un Op. 26, Sol Minör 1. Keman Konçertosu'nu seslendiren sanatçı, 20 Mart'ta Ankara CSO'da, 21 Mart'ta İstanbul Lütfi Kırdar'da, 22 Mart'ta ise CKM'de klasik müzik severlerle buluştu. Orkestranın ve Bomsori Kim'in dakikalarca ayakta alkışlandığı konserlerde, Tekfen Vakfı, 20. yılı şerefine 20 dinleyicisine sürpriz bir hediye de verdi.

Mart 2019
İlk Selçuk Yaşar Ödülü Ali Nihat Gökyiğit'in

Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Sayın Ali Nihat Gökyiğit hayatı boyunca farklı alanlarda almış olduğu ödüllere bir yenisini ekleyerek bu yıl Yaşar Üniversitesi tarafından ilki düzenlenen Selçuk Yaşar Ödülü'nde, ödül aldı. Toplumsal faydayı ve geleceğin Türkiye'sini hedefleyen cesur insanların çalışmalarını kutlamak ve bunu tüm Türkiye'ye duyurmayı hedefleyen bu ödülün töreni 7 Şubat Perşembe akşamı Çırağan'da düzenlendi.

Şubat 2019
Tekfen Filarmoni, İstanbul Müzik Festivali'nin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası

Tekfen Filarmoni, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali'nin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası olacak. Orkestra ilk açılış konserini, "Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı" temalı 47. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 11 Haziran'da verecek. 11-30 Haziran tarihleri arasında sürecek olan festivalin programı, 5 Şubat tarihinde yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

Şubat 2019
Tekfen Holding'e CDP'den (Karbon Saydamlık Projesi) 'pek iyi'

Tekfen Holding 2018 yılında CDP (Karbon Saydamlık Projesi) İklim Değişikliği Programı ve CDP Su Güvenliği Programı'nda "B" bandında derecelendirilerek önemli bir başarı elde etmiştir.

2000 yılında Londra'da kurulmuş olan, dünyanın en güçlü yeşil Sivil Toplum Kuruluşu olan CDP, her yıl dünyadaki önemli şirketlere çevresel politikalarını açıklama adına çağrı göndermektedir. Bu sebeple dünyanın en yaygın çevre raporlama sistemi ve dünyanın en büyük kurumsal iklim değişikliği ve su verisine sahip kuruluşudur.

Ocak 2019
Ali Nihat Gökyiğit, Forbes'in 'Türkiye'nin Yaşayan En Büyük Zihinleri' arasında

Küresel ekonomi ve iş yaşantısının takip edildiği, uluslararası yayın kuruluşu Forbes, 100. yıl sayısında Türkiye'nin Yaşayan En Büyük Zihinleri'ne yer verdi. Yayın hayatına 1917'de başlayan dergiye adını veren kurucusu B.C. Forbes'un 'yüzü olmayan kurumlar yerine, onları yaşatan insanların hikayelerini' sayfalara taşımayı benimseyen yaklaşımını bir asır sonra da sürdüren derginin Türkiye baskısı, son sayısında ülkenin bugününü ve geleceğini inşa eden, ezber bozan, her biri kendi alanında dünya çapında büyük değişimleri tetikleyen Türkleri anlatıyor. Müteahhitlik sektörüne son 62 yıldır şekil veren, iş dışında da doğa ve sürdürülebilirlik konusunda 'zamanın önünde koşan' Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit de 'Türkiye'nin Yaşayan En Büyük Zihinleri' arasında.

Ocak 2019
Tekfen Holding'e "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" Ödülü

Yönetim Kurulu'nda, 3'ü bağımsız olmak üzere 4 kadın üye bulunduran Tekfen Holding, Türkiye Kadın Direktörler Konferansı kapsamında verilen "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülünü aldı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Türkiye Kadın Direktörler Konferansı'nın 6.sı gerçekleştirildi. Konferans kapsamında; "Türkiye'de Yönetim Kurullarında Kadın 2018 Raporu" da sunuldu. Rapora göre, Borsada işlem gören 403 şirket arasında, Tekfen Holding, yönetim kurulundaki kadın oranı sıralamasında üçüncü sırada yer aldı ve "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülüne layık görüldü. Sıralamada birinci Doğuş Otomotiv, ikinci ise Tat Gıda oldu.

Kasım 2018
Capital Dergisinden Tekfen'e iki ödül birden!

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen geleneksel CEO Club Buluşmaları kapsamında "CEO Agenda 2019" zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede, Capital Dergisi tarafından yapılan "En Büyük Holdingler Araştırması 2018"in sonuçları açıklandı. Tekfen Holding, "İstihdamını En Hızlı Artıran Holdingler" kategorisinde 2'inci; "Cirosunu En Hızlı Artıran Holdingler" kategorisinde ise 3'üncü oldu. Törende ödülleri Tekfen Holding adına Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin aldı.

Tekfen'in ikinci olduğu "İstihdamını En Hızlı Artıran Holdingler" kategorisinde birinci Rönesans Holding, üçüncü ise Yıldızlar Yatırım oldu; Tekfen'in üçüncü olduğu "Cirosunu En Hızlı Artıran Holdingler" kategorisinde ise birinciliği Tahincioğlu Holding, ikinciliği Bilkent Holding elde etti.

Kasım 2018
Tekfen, Platin Global 100 Endeksinde iki şirketiyle birden yer aldı!

Platin dergisinin, uluslararası bağımsız pazar araştırma şirketi IPSOS ile birlikte yürüttüğü çalışmalara göre belirlenen Platin Global 100 Endeksinde Tekfen İnşaat 38'inci, Toros Tarım ise 98'inci oldu. Ayrıca Tekfen İnşaat, bu endeksteki İnşaat Sektörü Sıralamasında 7'inci; Toros Tarım ise Kimya ve Plastik Sektörü Sıralamasında 8'inci sırada yer aldı.

"Türkiye'nin En Dinamik Aylık Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi" mottosuyla 20 yılı geride bırakan Platin'in, "Platin Global 100 Ödülleri" ikinci kez verildi. Bu ödüller Platin Global 100 Endeksinde yer alan şirketlere veriliyor. Buradaki amaç, Türkiye'nin ihracat ve yurt dışı tanıtımı konusundaki öncü şirketlerine hak ettiği değeri vermek, örnek uygulamalarını ve başarılarını Türk iş dünyasına rol model olarak sunmak.

Kasım 2018
Tekfen Filarmoni Açık Radyo'da

Tekfen Filarmoni'nin "Sonbahar Klasikleri" konser turnesi vesilesiyle, trompet sanatçısı İtalyan Omar Tomasoni ve orkestramızın şef yardımcısı Sibil Arsenyan Açık Radyo'nun Açık Dergi programnda İlksen Mavituna'nın konuğu oldu.

Programı dinlemek için tıklayın.

#tekfenfilarmoni #omartomasoni #açıkradyo

Ekim 2018
Tekfen Darüşşafaka ile Sahaya İndi

Tekfen, yıllardır eğitim ve sanatta sürdürdüğü desteği bu sene itibariyle spora da taşıdı ve Türkiye'nin saygın eğitim ve spor kurumlarından Darüşşafaka Basketbol Takımı'na ana sponsor oldu. Bu özel işbirliğinin temelini ise 4 Eylül günü gerçekleşen imza töreniyle attı.

Böyle bir takımın destekçisi olmanın hem gururunu hem de heyecanını yaşıyor, kara panterlere yeni sezonda başarılar diliyoruz.

Eylül 2018
Tiyatro Bir Kez Yaşanır

Tekfen Holding, 17 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 22. İstanbul Tiyatro Festivali'nin Gösteri Sponsorları arasında yer alıyor. Geleneksel olarak her Tiyatro Festivali'nde bir yerli topluluğunun oyununu destekleyen Tekfen'in bu yıl seçtiği oyun, DasDas'ın Fyodor Dostoyevski'nin kısa hikayesinden uyarlanarak sahneleyeceği ve başrolde Ozan Güven'in oynayacağı Timsah adlı oyun olacak.

Eylül 2018
Tekfen İnşaat Fortune 500'de

Türkiye'nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 Türkiye araştırması tamamlandı. Finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan araştırmada geçtiğimiz sene 57. sırada bulunan Tekfen İnşaat bu sene 45. sıraya yükseldi. Listenin ilk sırasındaki Türkiye Petrol Rafinerileri (TÜPRAŞ), ikinci sıradaki Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. ve üçüncü sıradaki Petrol Ofisi ise yerlerini bu sene de korudu.

Temmuz 2018
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) açıldı

Azerbaycan doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak 1.850 km'lik TANAP Trans Anadolu Ddoğalgaz Boru Hattı ve Kompresör İstasyonları'nın ilk fazı dün, Eskişehir'de yapılan törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in katılımıyla düzenlenen açılış töreninde Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit Oklap, Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Ümit Özdemir, Genel Müdür Sn. Levent Kafkaslı, Genel Müdür Yardımcısı Sn. Mustafa Kopuz hazır bulundu. Tekfen İnşaat, projenin Sivas-Eskişehir arası 513 km'lik LOT 3 ile TANAP Kompresör ve Ölçüm İstasyonları Projesi'ni başarıyla üstlenmiştir.

Haziran 2018
Tekfen İnşaat'tan Azerbaycan'da Stratejik İşbirliği İmzası

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, 25. Caspian Oil & Gas Fuarı'nda Azerbaycan Enerji Bakan Yardımcısı Samir Veliyev ile bir araya geldi. Bu buluşmada yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesi konusunda stratejik işbirliği kapsamında bir niyet mektubu imzalandı.

1996 yılından beri faaliyet gösterdiği Azerbaycan'da, bugüne kadar BTC Ham Petrol Boru Hattı, Şahdeniz Faz 1 ve Faz 2 çerçevesinde, boru hattı, petrol ve doğalgaz terminalleri ile deniz platformları olmak üzere, petrol ve gaza dayalı enerji alanlarında çok sayıda proje gerçekleştiren Tekfen İnşaat, şimdi de Azerbaycan'ın 2025 Stratejik Yol Haritası'nda yer alan Alternatif ve Yenilenebilir Enerji Sahaları'nın Geliştirilmesi konusunda da ülkenin hizmetinde olmaya devam edecektir.

Mayıs 2018
Toros Tarım İhracat Şampiyonu

Toros Tarım, 2017'nin kimyevi gübre ihracatı şampiyonu oldu. İstanbul Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin düzenlediği gecede şirket adına ödülü Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral aldı.

Toros Tarım, 2017 yılında Türkiye'de en fazla kimyevi gübre ihracatı yapan kurum olarak "2017'nin Gübre İhracatı 1'incisi" ödülünü aldı. Kimyanın farklı alt sektörlerindeki 10 binden fazla ihracatçı firmayı temsil eden İstanbul Kimyavi Madde ve Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin (İKMİB) düzenlediği gecede, Toros Tarım adına ödülü alan Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, "2017 yılı Toros Tarım'ın tarihindeki en yüksek ihracat rakamına ulaştığı yıl oldu. Aldığımız ödülün anlamı bizim için çok büyük," dedi.

Mayıs 2018
Alanar Meyve'ye İhracat Ödülü

2018'in ilk günlerinde Tekfen Grup Şirketleri arasına katılan Alanar Meyve, Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği'nin düzenlediği İhracat'ın Yıldızları Başarı Ödül Töreni'nde, yaş meyve ve sebze sektöründe 2017 yılında Bursa'da kayıtlı en çok ihracat yapan firmalar arasında ikincilik ödülünü aldı.

Ödülü, Alanar Meyve Yönetim Kurulu Başkanı ve yaş meyve yetiştiriciliğinde ülkemiz duayenlerinden Yavuz Taner teslim aldı. Geçtiğimiz yıl, kiraz taze siyah incir, kayısı, nar, kestane, cennet meyvesi, japon eriği türleriyle aralarında İngiltere, Rusya, Kanada, Hong Kong, Singapur, Malezya ve İskandinav ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkeye 8 bin ton ihracat gerçekleştiren Alanar Meyve adına törende söz alan Taner, "Bu ödülün sadece Alanar için değil, Türk tarımı ve çiftçisi için çok önemli bir ödül olduğunu ve Tekfen'in getireceği sinerji ile gelecekte çok daha büyük başarılara imza atacaklarına inandığını" söyledi.

Nisan 2018
Tekfen Filarmoni Festivallerde

Tekfen Filarmoni Orkestrası Aziz Shokhakimov yönetiminde önce 25 Mayıs'ta İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) 46.İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini'de ardından da 26 Mayıs'ta 32. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde vereceği konserlerle festivallerdeki yerini alacak.

Geniş yelpazedeki kültürlerarası cazibesiyle günümüzün en gözde keman virtüözlerinden Charlie Siem'in Çaykovski'nin bestelediği tek keman konçertosunu yorumlayacağı festival konserinde Tekfen Filarmoni Orkestrası ayrıca Rachmaninov'un 1940'ta tamamladığı son bestesi olan Senfonik Danslar ile Glinka'nın Ruslan ve Ludmila uvertürünü seslendirecek.

Biletler ise Biletix'te.

Nisan 2018
Doğa bilinciyle büyüyen bir nesil için TEMA Vakfı'nı destekliyoruz.

TEMA Vakfı, 1 Nisan Pazar günü NTV'den saat 22:00'da canlı olarak yayınlanacak ''Umut Yeşerten Şarkılar'' konserinde Burak Özçivit, Kadir Doğulu, Mert Fırat, Öykü Gürman ve Yurdaer Okur gibi sevilen sanatçıları bir araya getirerek bir bağış kampanyası düzenliyor. Elde edeceği geliri ise; doğa bilinciyle büyüyen bir nesil için sürdürdüğü eğitim çalışmalarında daha çok çocuğa ulaşmak amacıyla kullanacak.

Tekfen olarak biz de çocukların doğayı tanımadan sevemeyeceğini, sevmeden de koruyamayacağını düşündüğümüz için TEMA'nın bu projesine destek olduk.

Mart 2018
Ali Nihat Gökyiğit'e, "Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı"
filarmoni-2018-1

Tekfen Holding Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine sunduğu katkılar nedeniyle "Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı" (The Order of the Rising Sun, Gold Rays with Neck Ribbon) ile onurlandırıldı.

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'nun yetki bölgesi içerisinde Japonya ile Türkiye arasındaki yakın dostluk ilişkilerine ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine sunduğu katkılardan dolayı Tekfen Holding Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, "Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı" (The Order of the Rising Sun, Gold Rays with Neck Ribbon) ile onurlandırıldı. Nişan; Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen törenle, Başkonsolos Norio Ehara tarafından Gökyiğit'e takdim edildi. Törene Gökyiğit ailesinin yanı sıra Tekfen Holding üst yönetimi de katıldı. Törende geleneksel Japon flütü olan 'shakuhachi' sanatçısı Yosuke Irie bir dinleti sundu.

Mart 2018
13. Geleneksel Tekfen Vakfı Bursiyer Buluşması

Televizyoncu Emin Çapa'nın konuk konuşmacı olarak katıldığı gecede, Tekfen Vakfı Bursiyerleri 13. kez bir araya geldi. Emin Çapa, Yeni Dünyayı Anlamak ve 21. Yüzyıl Yetkinlikleri konulu konuşmasıyla, hem busiyerlerin hem de evsahipliği yapan Tekfenlilerin büyük ilgisini çekti.

Bursiyerler ile müstakbel mentorlarının birbirini yakından tanımasına fırsat sağlayan buluşmada, Tekfen Grup Şirketleri'nin yönetici ve İK uzmanları, öğrencilerle kariyer planlamaları üzerine keyifli sohbetler yaptı.

Şubat 2018
Tekfen Filarmoni'den Bir Bahar Klasiği

Tekfen Filarmoni Orkestrası, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde "İlkbahar Klasikleri" konserlerinde Saygun, Elgar, Koyama, Ravel ve Gounod'nun eserlerinden oluşan zengin bir programı 6 Mart'ta Ankara CSO Konser Salonu'nda ve 7 Mart'ta İstanbul Lütfi Kırdar Auditorium'da seslendirecek.

Sakin yetkinliği ve derinlere uzanan içgörüsü ile günümüzün en iyi çellistlerinden biri olan Alban Gerhardt, Elgar'ın Çello Konçertosunu seslendirecek. Gerhardt, müzik eleştirmenlerince güçlü bir ifadesi olan, hava atmayan ama son derece havalı bir sanatçı olarak tarifleniyor.

Orkestranın kurucusu ve Tekfen Holding Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit'in, Japonya'nın en önemli devlet nişanı olan Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı (The Order of the Rising Sun, Gold Rays with Neck Ribbon) ile taltif edilmesi şerefine orkestra tarafından Kiyoshige Koyama'nın Kobiki - Uta eseri seslendirilecek.

Biletler ise Biletix'te.

Şubat 2018
Tekfen Holding'den Yılın İlk Satın Alması Tarımda

Tekfen Grubu, Türkiye'nin en büyük ve kaliteli meyve üreticilerinden Alanar Meyve ile kardeş şirketi Alara Fidan'ın yüzde 90'ını 50 milyon TL bedelle satın alıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, "Tarımsal girdi alanında yıllardır Toros Tarım markasıyla lideriz. Holding'in tarım alanındaki faaliyetlerini genişletme stratejimiz çerçevesinde, şimdi de tarımsal üretim alanında lider bir markayı bünyemize katıyoruz" dedi. Tekfen Holding, Alanar Meyve ve Alara Fidan'a 2018-2020 yılları arasında 160 milyon TL'lik yatırım yapacak.

Ocak 2018
Tekfen İnşaat'ın Ortaklığındaki Gate, Kazakistan'da Dev Proje Üstlendi

Tekfen Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Tekfen İnşaat'ın yüzde 50 hissedarı olduğu GATE İnşaat; Tengizchevroil için Kazakistan'da 438 milyon dolarlık proje üstlendi. Sözleşme kapsamında, Kazakistan'ın Tengiz Petrol ve Gaz Sahasında "Gelecek Gelişim Projesi çerçevesinde Kuyubaşı Basınç Yönetim Projesi, İnşaat, Mekanik, Elektrik ve Enstrüman Montajı işleri" gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, yaklaşık 1500 kişinin çalışacağı projenin 55 ay içinde tamamlanacağını vurgulayıp "Uzmanlığımız ve tecrübemiz ile dünyanın her yerinde tercih edilir olmamız Türk inşaat sektörü adına da gurur verici" dedi. Kafkaslı, GATE olarak 2006 yılında üstlendikleri ilk projeden bu yana Kazakistan'da yaklaşık 1.3 milyar dolarlık projeyi tamamladıklarını hatırlatarak; Tekfen'in vizyonuyla önümüzdeki dönemde de farklı projelere aday olduğunu ifade etti.

Kasım 2017
Tekfen Filarmoni 25. Yılını Coşkuyla Kutladı

Tekfen Filarmoni Orkestrası, 25. yıl konserini yeni daimi şefi Aziz Shokhakimov'un yönetiminde 25 Ekim'de verdi. Orkestra, bu konserde dünya çapında üne ve izleyiciye ulaşan keman virtüözü Roman Kim'e ve herkesi etkisi altına alan yeteneğiyle övgü toplayan piyanist Behzod Abduraimov'a eşlik etti.

Yeni daimi şef Shokhakimov yönetiminde gençleşen orkestra renkli olduğu kadar iddialı bir program seçimiyle dinleyicisine merhaba dedi. Konserde ünlü besteciler Rimski-Korsakov'dan Rachmaninoff'a uzanan geniş bir yelpazede Stravinsky, Ferit Tüzün, Saint-Saëns ve Sarasate'den eserler icra edildi. Ayakta alkışlanan, 27 yaşındaki Özbek piyanist Behzod Abduraimov ve 25 yaşındaki Tatar kemancı Roman Kim solo performanslarıyla dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Kasım 2017
Tekfen, 21. İstanbul Tiyatro Festivali Gösteri Sponsoru

Tekfen Holding, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nin gösteri sponsoru oldu. 13-26 Kasım tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşacak olan festivalin programı Zorlu PSM'de düzenlenen özel bir gece ile tanıtıldı. Tekfen Holding'e Gösteri Sponsoru plaketi takdim edildiği gecede plaketi Tekfen Holding adına Kurumsal İşler Başkan Yardımcısı Reha Yolalan İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı'ndan teslim aldı. Festivalde, iki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye'den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak.

Eylül 2017
Konu Komşu Ne Der?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 15.si düzenlenen İstanbul Bienali, 16 Eylül'de başladı. Tekfen Holding'in bu yıl da "Özel Proje Sponsoru" olarak destekçilerinden olduğu Bienal, 12 Kasım tarihine kadar sürecek. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset'in üstlendiği ve 'İyi Bir Komşu' başlığını taşıyan Bienal'de, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı 150 eseri sergileniyor.

Eylül 2017
Tekfen İnşaat 22. Dünya Petrol Kongresi'nde

Türkiye'nin ilk kez evsahipliği yaptığı, sektörel gelişmeleri birinci ağızdan takip edebilmek amacıyla düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi 9 Temmuz'da Lütfi Kırdar'da başladı. Tekfen İnşaat'ın katılımcıları arasında olduğu kongrede BP, SOCAR,TOTAL, ExxonMobil, Halliburton, Qatar Petroleum gibi sektörün önde gelen firmaları da hazır bulundu.

Temmuz 2017
Tekfen Filarmoni'den 45. İstanbul Müzik Festivali'nde unutulmaz bir konser

Tekfen Filarmoni Orkestrası, 45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda muhteşem bir opera gala konseri verdi. Bu sene 25. kuruluş yıldönümünü de kutlayan Tekfen Filarmoni, Güney Afrikalı lirik soprano Pumeza Matshikiza ve tenor İlker Arcayürek'e eşlik etti.

Haziran 2017
Toros Tarım Türkiye'nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında

İstanbul Sanayi Odası'nın "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2016 listesi açıklandı. Geçtiğimiz sene 62. sırada bulunan Toros Tarım, 3 sıra yükselerek bu yıl 59. sıraya yerleşti. Listede birinci olan TÜPRAŞ'ı, ikinci sırada Ford ve üçüncü olarak TOFAŞ izledi.

Haziran 2017
Tekfen Vakfı, 45. İstanbul Müzik Festivali Gösteri Sponsoru

45. İstanbul Müzik Festivali dün akşam Lütfi Kırdar'da gerçekleştirilen açılış töreni ve konseriyle başladı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından festivalin gösteri sponsorlarından biri olan Tekfen Vakfı'na Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru plaketi takdim edildi. Plaketi Tekfen Vakfı adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Ercan Kumcu teslim aldı. Festival kapsamında 18 Haziran'da Lütfi Kırdar'da konser verecek olan Tekfen Filarmoni'yi Özbek Şef Aziz Shokhakimov yönetecek. Konserde orkestra, Güney Afrikalı lirik soprano Pumeza Matshikiza ve 2016 Hugo Wolf Akademisi Şan Yarışması birincisi tenor İlker Arcayürek'i ağarlayacak.

Mayıs 2017
Tekfen'den Katar Çıkarması

Türkiye Katar arasında ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla 19-21 Nisan tarihleri arasında Doha'da bir fuar düzenlendi. Tekfen İnşaat'ın altın sponsor olduğu Expo Turkey by Qatar fuarında Tekfen Holding en üst düzeyde temsil edildi. Fuarın ilk ziyaretçileri arasında, Qatar Chamber (Katar Ticaret Odası) Başkan Yardımcısı Mohammed Bin Twar Al Kuwari ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi bulundu.

Mart 2017
Toros Tarım Bloomberg HT Tarım Zirvesi'nde

Tarımın bugünü ve geleceğinin tartışıldığı Bloomberg HT Tarım Zirvesi, 29 Mart Çarşamba günü gerçekleşti. Toros Tarım'ın sponsorluk desteği verdiği zirvede açılış konuşması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yapıldı.

Mart 2017
Tekfen İnşaat'a Yurtdışı Müteahhitlik Hizmeti Ödülü...

Engineering News-Record dergisi tarafından yayımlanmakta olan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde bulunan 45 Türk firmasına ödül verildi. 22 Şubat'ta Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen törende, Tekfen İnşaat'ın ödülünü Tekfen Holding Taahhüt Grubu'ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sn. Ümit Özdemir aldı. Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile müteahhitlik sektörü temsilcilerinin hazır bulunduğu tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasıyla başladı.

Mart 2017
Tekfen Vakfı, bursiyerleriyle 12. kez buluştu.

Tekfen Vakfı 12. Geleneksel Bursiyer Buluşması, Türkiye'nin dört bir yanından 200'u aşkın bursiyerin katılımıyla 24 Şubat Cuma akşamı gerçekleşti. Buluşma; gazeteci, yazar, TV ve radyo programcısı Serdar Kuzuloğlu'nun "Başarının hayatımızdaki yeri" konulu konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından öğrenciler, Tekfen Grup Şirketleri'nin yönetici ve İK uzmanlarıyla, mesleki ve kariyer fırsatları, staj ve mentorluk programı gibi çeşitli konular hakkında sohbet etme imkânı buldular.

Mart 2017
Tekfen, 2022 FIFA Dünya Kupası'nda!

Tekfen İnşaat 3'üncü büyük stadyum projesini Katar'da inşa edecek. Tekfen İnşaat, %50 ortağı olduğu Tekfen-Al Jaber Engineering Ortak Girişimi olarak, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nın çeyrek final aşamasına kadar maçlarının oynanacağı, 40.000 kişilik "Fifth Precinct Stadium' projesinin anahtar teslimi mühendislik ve yapım işini 343 milyon ABD doları bedelle üstlendi.

2005 yılından bu yana kesintisiz olarak Katar'da boru hattı, endüstriyel tesis, otoyol ve şimdi sivil projelere imza atmakta olan Tekfen İnşaat'a başarılar diliyoruz.

Şubat 2017
Katar'dan kazasızlık haberi

Tekfen İnşaat'ın Katar Kuzey Otoyolu Yan Yollar ve İlave Kavşaklar Projesi (İş 334), işgünü kayıplı kaza olmaksızın 15 milyon adam-saati tamamlamıştır. Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutluyor, güvenli günler diliyoruz.

Kasım 2016
Tekfen'e Suudi Arabistan'dan güzel haber!

Grup şirketlerimizden Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Yanbu - Cidde arasında toplam 333 km.'lik boru hattı projesini, toplam 299 milyon 312 bin ABD Doları bedelle anahtar teslim olarak üstlendi. Projenin, 47 ayda tamamlanması planlıyor.

Kasım 2016
Tekfen Holding, 60. yılında geleceği hayal etti

Bu yıl 60'ıncı kuruluş yılını kutlayan Tekfen Holding, yıldönümü etkinlikleri kapsamında Tekfen Grup Şirketleri yöneticilerinin katıldığı "Geleceğini Hayal Et" temalı etkinlikte dünyanın ve holdingin geleceğini tartıştı.

Ekim 2016
Tekfen İnşaat'tan kazasızlıkta bir başarı haberi daha

Tekfen İnşaat, 2009 yılından bu yana uzman ekibine emanet ettiği 1.071 km uzunluğundaki BTC Boru Hatları ve Tesisleri Onarım İşleri Projesi'nde önemli bir kazasızlık başarısına imza attı. Proje ekibi, 4 milyon adam-saati, diğer bir ifadeyle toplamda 3,100 gün, ya da kısaca geçtiğimiz 8 yılı İşgünü Kayıplı Kaza olmaksızın tamamladı. Projenin çok geniş ve zorlu bir coğrafyaya yayılmış ve aynı zamanda çetin iklim şartlarında yürütülüyor olması, elde edilen bu başarıyı daha da anlamlı kılıyor.

Emeği geçen herkesi kutluyor, kazasız günlerin devamını diliyoruz.

Ekim 2016
Tekfen İnşaat'tan bir dünya rekoru!

Kuruluşundan bu yana geçen 60 yılda tamamlamış olduğu 6 bin kilometreden fazla boru hattının getirdiği tecrübe, Tekfen İnşaat'ı bugün dünya çapında saygın, güvenilir bir boru hattı müteahhiti yaptı.

Şimdi ise, Tekfen İnşaat proje ekibi, TANAP - Doğal Gaz Boru Hattı Projesinde, bir günde 56 inç çapında 146 adet boruyu, toplam 145 kaynak contasıyla birbirine bağlayarak bir dünya rekoruna imza attı.

Bu eşsiz başarıda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı yürekten kutluyor, projede başarılarının devamını ve kazadan uzak, güvenli günler diliyoruz.

Eylül 2016
Tekfen İnşaat'a Katar'dan dev proje

2005 yılından bu yana Katar'da birçok altyapı ve endüstriyel proje üstlenen Tekfen İnşaat, "Al Khor Expressway" otoyol projesi için işveren Katar Devleti ile ön protokol imzaladı. Tekfen İnşaat, projeyi anahtar teslimi olarak 36 ay içerisinde tamamlayacak.

Ağustos 2016
Şantiyelerden kazasızlık haberleri gelmeye devam ediyor.

Tekfen İnşaat'ın, Azerbaycan'daki Şah Deniz Faz 2 Sangaçal Kara Terminali 25 Milyon kazasız adam-saate ulaştı. Proje yönetimi sertifikayı, işverenimizin saha ziyareti sırasında, BP Başkan Yardımcısı Bruce Luberski'den teslim aldı.

Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyor, hiçbir işin, güvensiz yapılacak kadar acil ve önemli olmadığını bu vesileyle bir kez daha hatırlatıyoruz.

Ağustos 2016
Azerbaycan Vergi Bakanlığı Yeni Merkez Binası Tekfen'e Emanet

1996 yılında beri faaliyet gösterdiği Azerbaycan'da çok sayıda önemli projeye imza atan Tekfen İnşaat, portföyüne önemli bir proje daha ekledi. Azerbaycan Vergi Bakanlığı'nın yeni yönetim binasının yapımını betonarme çelik ve dış cephe kapsamıyla 94 milyon dolar bedelle üstlenen Tekfen İnşaat, projeyi 60 yıllık deneyimi ile son teknoloji kullanarak hayata geçirecek.

Temmuz 2016
En İyi Uluslararası Ofis Projesi SOCAR Tower oldu

ENR Dergisi'nin (Engineering News Record) bu yıl dördüncü kez düzenlediği "Küresel En İyi Projeler" ödülleri sahiplerini buldu.

Tekfen İnşaat'ın Azerbaycan'ın başkenti Bakû'da inşaatını tamamladığı ve açılışı 30 Mayıs'ta Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev tarafından yapılan SOCAR Tower, ENR tarafından "Yılın En İyi Uluslararası Ofis Binası Projesi" seçildi.

5 kıtada, 15 ülkeden seçilen birbirinden değerli proje, 18 farklı kategoride ödüle layık görüldü. Projeler, güvenlik performansından teknoloji kullanımına, tasarımdan inşa kalitesine kadar birçok farklı alanda değerlendirilirken, yapıların halka ve inşaat endüstrisine faydaları da göz önünde bulunduruluyor.

Temmuz 2016
İstanbul Müzik Festivali'nde Tekfen Filarmoni'den Dolunaya Şarkılar!

Tekfen Filarmoni, 44. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 19 Haziran Pazar akşamı, UNIQ İstanbul Açık Hava Sahnesi'nde bir konser verdi. "Dolunaya Şarkılar" başlığını taşıyan konseri genç Özbek şef Aziz Shokhakimov yönetti.

Müzik Festivali kapsamında ilk kez açık hava konseri veren orkestra, Gürcü soprano Teona Dvali, Rus tenor Andrej Dunaev'e ve son anda programa eklenen sürpriz isim tenor Murat Karahan'a eşlik etti. Dolunayın büyülü atmosferinde, sevilen aryalarla başlayıp, Bizet'nin Carmen Süitleriyle sona eren konser, seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

Haziran 2016
Tekfen İnşaat Hızlı Tren İhalesi Kazandı

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş, Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. İş Ortaklığı (%50-%50) ile Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi'nin Afyonkarahisar-Uşak (Banaz) Kesimi ve Afyonkarahisar Direkt Geçişi Altyapı İnşaatı işleri ihalesini toplam 879 milyon TL bedel ile kazanmıştır. Projenin tamamlanma süresi 36 ay olarak belirlenmiştir. Bu yeni proje, daha önce Bursaray hafif raylı sistem ve İstanbul Levent metro hattı projelerini gerçekleştiren Tekfen İnşaat'ın üstleneceği 3. raylı proje olacaktır.

Mayıs 2016
Yılın Stadyum Müteahhiti Tekfen İnşaat!

Katar'ın başkenti Doha'da yapılan World Stadium Congress 2016'da Tekfen İnşaat, World Stadium Congress Awards Supreme Committee tarafından "Yılın Stadyum Müteahhiti" ödülüne layık görüldü.

Ödülü, törende hazır bulunan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, Bakû Olimpiyat Stadı Proje Müdürü Cem İlgün'le birlikte aldı.

Projeyi, 24 ay gibi rekor sürede tamamlayıp, aldıkları ödüllerle bizleri gururlandırmaya devam eden proje ekibini, bu vesileyle bir kez daha kutluyoruz.

Mayıs 2016
Mavi Yaka, Beyaz Yaka, şimdi de Yeşil Yaka!

Tekfen Holding'in de kurucularından Nihat Gökyiğit'in kurucu onursal başkanı olduğu TEMA Vakfı ve Baltaş Grubu işbirliğiyle 1 Nisan Cuma günü gerçekleşen Yeşil Yaka Çalıştayı'nın ilki Tekfen Grup Şirketleri çalışanlarının katılımıyla Tekfen Holding'de hayata geçirildi. Yeşil Yaka Çalıştayı, özel sektör çalışanlarının kurumların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmalarını amaçlıyor.

Mart 2016
Bakû Olimpiyat Stadyumu yine şampiyon!

Projemiz, geçtiğimiz yılın eylül ayında ENR (Engineering News Record) dergisi tarafından Spor/Eğlence dalında 2015 yılının en iyi projesi seçilmesinin ardından, American Council of Engineering Companies (ACEC - Amerikan Mühendislik Şirketleri Konseyi) tarafından da 2016 yılı 'Mühendislik Mükemmellik Ödülleri'nde, Yapısal Sistem Kategorisi'nde 'Diamond Award'a layık görülmüştür.

Mart 2016
Tekfen Uludağ Zirvesi'nde

Türkiye'nin en önemli ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin beşincisi 25-26 Mart'ta gerçekleştirilecek. Capital ve Ekonomist dergileri tarafından Uludağ Grand Yazıcı Otel'de düzenlenecek Uludağ Ekonomi Zirvesi, dünyadan ve Türkiye'den birbirinden değerli konuşmacılar ile iş insanlarını bir araya getirecek. Türk ve dünya ekonomisinin nabzının atacağı Zirve'de, Tekfen Holding olarak biz de, "Türkiye 2023: Büyüme nereden gelecek?" adlı oturumun sponsoru olarak yerimizi alacağız.

Mart 2016
Tekfen Holding 20. İstanbul Tiyatro Festivali Gösteri Sponsoru

20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde Anton Çehov'un Üç Kız Kardeş oyununa Tekfen Holding gösteri sponsoru oldu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü ve Avrupa Kültür Vakfı Başkanı Görgün Taner, festivalin lansman töreninde Tekfen Holding adına Kurumsal İşler Başkan Yardımcısı Osman Reha Yolalan'a sponsorluk plaketini takdim etti.

Mart 2016
TANAP'a tam gaz devam!

Tekfen İnşaat, halihazırda yapımına devam ettiği Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Lot 3'e ilave olarak, Türkiye'den geçecek 1850 kilometrelik doğalgaz boru hattı üzerinde bulunacak 2 kompresör ve 4 ölçüm istasyonuna ilişkin mühendislik, tedarik ve yapım işlerini (EPC) 457 milyon ABD Doları bedelle üstlenmiştir.

Şubat 2016
Sosyal Medya'ya Merhaba!

Tekfen Holding Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Youtube, Google + gibi sosyal mecralarda yerini aldı. Grup şirketler ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmak için, sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

Şubat 2016
Toros Tarım'a "EVET!"

Grup Şirketlerimizden Toros Tarım'ın Mersin İşletmesi, en yüksek enerji yoğunluğu azaltma oranına sahip bulunarak, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'nün "Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)" ödülünü almaya hak kazanmıştır.

"Enerji Verimliliği Portalında" verileri bulunan Mersin İşletmemiz, Genel Müdürlüğün yaptığı hesaplama ve değerlendirme sonucunda "kimyasal maddeler, ürünler ve suni elyaf" sektörümde birinci gelmiştir.

Ödül, 14 Ocak 2016 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 7. Enerji Verimliliği Forumu'nda, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından Tekfen Holding CEO'su Osman Birgili'ye takdim edilmiştir.

Ocak 2016
Şantiyelerimizden İyi Haberler Var

Grup Şirketlerimizden Tekfen İnşaat'ın BTC Boru Hattı Onarım ve İyileştirme İşleri projesinde gerçekleştirdiği 3,5 milyon adamsaat kazasızlık başarısı, işveren BTC Exports Turkey tarafından da belgelendi. Projenin 6,5 yıldır kayıp zamanlı kaza yapmadan çalışmalarını sürdürüyor olması, Tekfen'in İş Sağlığı ve Güvenliği'ni bir numaralı öncelik olarak önemsenmesinin somut neticesidir.

TANAP Projesi'nde ise 2 milyon kazasız adamsaate ulaşılmış olup, işveren tarafından takdir sertifikası ile belgelenmiştir.

Bu önemli başarıda emeği, katkısı olan tüm Tekfen çalışanlarını kutluyor, kazasız günlerin devamını diliyoruz.

Ocak 2016
Güle Güle Esin Mete

Grup Şirketlerimizden Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu CEO'su olarak görev yapan Sayın Esin Mete, 31.12.2015 itibariyle kendi isteğiyle emekliliğe ayrılmıştır. Tekfen bünyesinde 42 yıl boyunca özveriyle çalışan, Toros Tarım'ın kuruluş aşamasından itibaren her gelişiminde ve bugünkü başarısında büyük emek ve katkısı olan Sayın Esin Mete'ye, Grubumuza kattığı değerler için teşekkür ediyor, sağlık ve esenlikler diliyoruz. Yeni atamaya kadar, Esin Mete'nin görevi Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Birgili tarafından yürütülecektir.

Ocak 2016
Şantiyeden İyi Haberler

Tekfen İnşaat'ın Azerbaycan'da yürütülen projelerinden yüz güldüren kazasızlık haberleri geldi.

En önemli sermayesi insan olan bir kurum olarak hedefimiz, İş Sağlığı ve Güvenliği'nin olduğu bir çalışma ortamı yaratmak.

2014 Ocak ayında anlaşması imzalanarak çalışmalara başlanan Şahdeniz Faz-2 Kara Terminali'nde 15 milyon adamsaatlik önemli bir kazasızlık başarısına imza atıldı.

Aralık 2015
11. Geleneksel Tekfen Vakfı Bursiyer Buluşması

Her yıl 500 öğrenciye burs veren Tekfen Vakfı, bugüne kadar 1500'den fazla öğrencinin mezuniyetinde katkıda bulundu. Vakfımız, bursiyerlerimize sadece maddi destek vermekle kalmıyor, staj imkanlarının yanı sıra, birbirimizi yakından tanımamıza fırsat sağlayan Bursiyer Buluşması'nı da yıllardır düzenliyor.

Bu sene, yine Tekfenliler'in ev sahipliğinde 11.'si düzenlenen Geleneksel Bursiyer Buluşması'nda, Liderlik ve Yönetim Düşünürü, aynı zamanda Deloitte'un CLO'su (Chief Learning Officer) Fazıl Oral gelecek hakkında konuşmak, öğrencilerin ufkunu genişletmek için bursiyerlerle bir arada olacak.

Kasım 2015
Kaçkarlar'ın sümbülü Ali Nihat Gökyiğit adını taşıyor

Doğal yaşam alanı Kaçkar Dağları'nın yüksek çayırlıkları olan yeni bir sümbülcük türü keşfedildi. Botanik uzmanları Hasan Yıldırım ve Serdar Aslan tarafından Scilla alinihatiana (Kaçkar sümbülü) olarak betimlenen bu çiçeğin tür epitetinin, "Resimli Türkiye Florası"nın yazımına ve Türk Botaniğine çok büyük katkıları bulunan, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve ANG Vakfı kurucusu Ali Nihat Gökyiğit'in onuruna verildiği belirtilmiştir.

Eylül 2015
Baku Olimpiyat Stadı'na bir ödül de ENR Dergisi'nden

Tekfen İnşaat'ın 24 ay gibi rekor bir sürede tamamlayarak geçtiğimiz Şubat ayında teslim ettiği ve bu sene ilki gerçekleşen Avrupa Oyunları'nın açılış ve kapanış törenlerine ev sahipliği yapan Baku Olimpiyat Stadı, ENR (Engineering News Record) Dergisi'nin "Global Best Project Awards - 2015" değerlendirmesinde, "Sports / Entertainment" dalında 2015'in en iyi projesi seçildi.

Eylül 2015
Tekfen İnşaat, en hızlı büyüyen 2.şirket

Tekfen İnşaat, Fortune Dergisi'nin, son sekiz yılda en hızlı büyüyen 50 Fortune 500 şirketi arasında 2. sırada yer aldı. Tekfen İnşaat, 2007'deki 428 milyon TL'lik cirosunu 8 sene içerisinde kademeli artırarak, 2014 yılında 2,9 milyar TL'ye yükselterek % 586 oranda büyüdü. Listenin ilk sırasında ise, 2008-2014 yılları arasında % 655 oranında büyüyen Netlog Lojistik oldu.

Eylül 2015
Tekfen Vakfı, 14. İstanbul Bienali'nin destekçileri arasında...

Tekfen Vakfı, İKSV tarafından bu sene 14. sü düzenlenen İstanbul Bienali'nde "Bienal Büyükada'da " destekçileri arasında bulunuyor. "TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori" başlıklı Bienal, 5 Eylül-1 Kasım tarihleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Eylül 2015
Tekfen İnşaat, Türkiye'nin ilk 50 şirketi arasında

Türkiye'nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500'ün, 2015 sıralaması açıklandı. TÜPRAŞ'ın ilk sırada yer aldığı listede, Tekfen İnşaat bu sene 41. sırada bulunuyor.

Akademik çalışmalar ve iş dünyasında önemli bir referans olarak kabul edilen, Türkiye'de yapılan bu konudaki en kapsayıcı listede yer alan şirketlerin net satışlarının toplamı 791 milyar TL'ye ulaşıyor. Bu rakam, Türkiye milli gelirinin cari olarak bakıldığında, %40-45'ine tekabül ediyor.

Haziran 2015
Toros Tarım yine ilk 500'de...

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) « Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2014 » araştırması sonuçlandı. Bu sene 52 yeni firmanın girdiği listede, 1.412.403.105 TL. üretimden satış miktarı ile, Toros Tarım 61. sırada yer aldı.

Haziran 2015
Türk Amerikan İş Konseyi'nin 30. yılında Tekfen'e ödül...

1985 yılında Türkiye'nin ilk iş konseyi olarak kurularak Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) temelini oluşturan Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), kuruluşunun 30. yılını 4 Haziran günü, Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlenen gala gecesiyle kutladı.

Gecenin önemine istinaden, TAİK'e 1985 yılında üye olmuş ve üyeliği 30 yıldır kesintisiz devam eden Tekfen Holding, Koç Holding, Eczacıbaşı Holding, Sabancı Holding, Best Enerji, Gama Holding, ENKA, MNG Holding ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası temsilcilerine ödül takdim edildi.

Haziran 2015
Ve oyunlar başladı...

Azerbaycan'ın başkenti Baku, 12-28 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenen 1. Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapıyor. 49 ülkeden 6 bini aşkın sporcunun mücadele edeceği bu dev spor organizasyonunun açılış töreni, tasarım ve inşası Tekfen İnşaat tarafından yapılan Baku Olimpiyat Stadı'nda yapıldı.

68 bin kapasiteli stadyumdaki açılış seremonisine Azerbaycan halkı yoğun bir ilgi gösterdi ve tüm biletler günler öncesinden tükendi. Törende dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Lady Gaga, John Lennon'ın "Imagine"şarkısı ile tüm stadı büyüledi.

Haziran 2015
HEP İstanbul'un temeli atıldı!

Tekfen Emlak Geliştirme'nin geçtiğimiz Ekim ayında satışına başladığı HEP İstanbul "Hayatımın Evi Projesi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun katıldığı törene, Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili ile Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel evsahipliği yaptı.

Mayıs 2015
Tekfen Holding'in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin

Tekfen Holding'in 7 Mayıs 2015 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Grubun kurucu ortaklarından ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza olan Ali Nihat Gökyiğit, Başkanlık görevini ve Murahhas Azalık sıfatını Yönetim Kurulu üyelerinden Murat Gigin'e devretti.

Yönetim Kurulu, 60 yıla yakın değerli çalışmalarından dolayı kendisine şükranlarını sunarak, "Kurucu ve Onursal Başkan" sıfatının takdim edilmesine karar verdi. Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve devam edecek olan Gökyiğit, yaptığı teşekkür konuşmasında, yaşamında çok farklı unvan ve görevler taşıdığını ancak bu sıfatın kendisi için hayatı boyunca eriştiği en önemli sıfat olduğunu ve görevini gönül rahatlığıyla Murat Gigin'e devrettiğini belirterek, kendisine başarılar diledi.

Tekfen İnşaat'taki kariyerine 1977 yılında başlayan, 1988-1998 yılları arasında Genel Müdürlük görevini yürütmüş olan Gigin, 1998'den bu yana Tekfen Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmüştür.

Mayıs 2015
Tekfen Vakfı, genç girişimcilerin yanında

Tekfen Vakfı'nın Gümüş Sponsorlar arasında bulunduğu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen girişimcilik yarışması Enterprize'ın bu sene 2. si gerçekleşti.

Genç girişimcilerin fikirlerinin, etik değerler, pazar potansiyeli, finansal getiri, sürdürülebilirlik, sosyal etki, yenilikçilik ve katma değer gibi kriterlere göre değerlendirildiği yarışma, 3 etaptan oluşuyor.

Mayıs 2015
Tekfen gururla sunar...

Haziran 2015'te ilk kez düzenlenecek olan Avrupa Oyunları'na ev sahipliği yapacak, 68.000 seyirci kapasiteli Baku Olimpiyat Stadı, olması gerekenden çok daha kısa bir zamanda, 24 ay gibi rekor bir sürede anahtar teslim olarak tamamlanarak işveren idare SOCAR'a teslim edildi.

Mart 2015
Nihat Gökyiğit'e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"

Forum İstanbul 2015, "Kritik Eşik: Açılım ve Dönüşüm Zamanı" başlığıyla 27-28 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkiye'den ve dünyadan çok sayıda konuşmacının katıldığı konferansta, Ali Nihat Gökyiğit'e de "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verildi. Toplumu, iş âlemini, akademik ve bürokratik çevreleri Türkiye'nin bugünü ve yarını ile ilgili düşünmeye yönlendirmeyi amaçlayan Forum İstanbul, çeşitli konu başlıkları altında öneriler geliştirmek ve çözüm arayışlarını teşvik etmek üzere uluslararası bir platform oluşturuyor. Toplantının paralelinde, Forum İstanbul Yönetim Kurulu üyelerinin önerileri doğrultusunda belirlenen isimlere, gerçekleştirdikleri değerli çalışmalar ve ülkeye yararları nedeniyle "Yaşam Boyu Başarı Ödülleri" veriliyor.

Mart 2015
Tanap Projesi başlıyor...

Azerbaycan'daki Şah-Deniz 2'den çıkarılacak doğalgazı, Türkiye'den Avrupa'ya ulaştıracak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) temeli Kars'ın Selimiye ilçesinde atıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelaşvili katıldı.

Mart 2015
Esin Mete en güçlü 5. kadın CEO...

Ekonomist Dergisi'nin 3. kez düzenlediği « Türkiye'nin En Güçlü 50 Kadın CEO'su » araştırması sonuçlandı. Cirosunu açıklayan şirketlerde görev alan 100 kadın CEO arasında yapılan araştırmanın sonucunda, Toros Tarım CEO'su Esin Mete, bir önceki araştırmadaki yerini koyarak tekrar 5. sırada yer aldı.

Mart 2015
Toros Tarım'dan çiftçilere rehber...

Toros Tarım, üstlendiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla Türk çiftçisinin yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlamakta olup, buna yönelik çok yönlü çalışmaları kapsamında, doğru ve dengeli gübre kullanımı konusunda yol göstermek amacıyla "Gübreleme Rehberi"ni yayımladı.

Mart 2015
Türkiye Müteahhitler Birliği'nden Tekfen'e çifte ödül

İnşaat sektörünün tanınmış uluslararası dergilerinden ENR - Engineering News Record tarafından her yıl "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" ve "Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Dizayn Firması" belirlenmektedir. Değerlendirmede, şirketlerin bir önceki yıl içerisinde üstlendikleri uluslararası iş hacmi esas alınmaktadır.

Şubat 2015
Tekfen Mühendislik, ileri teknoloji kullanımıyla ödül kazandı

Tekfen Mühendislik, Bakû'da inşa edilen Olimpiyat Stadı için gerçekleştirdiği detay mühendislik çözümleriyle Tekla Küresel BIM Ödülleri'nin "Web Oylaması" kategorisinde birinci oldu.

Ocak 2015
Havaray projesine Tekfen Mühendislik katkısı

İstanbul'un trafik sorununa çare olması beklenen havaray (monoray) projesinin etüt çalışmaları Tekfen Mühendislik tarafından yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez 2014 başında duyurulan "İstanbul Havaray" projesi için ilk adımlar atıldı. İstanbul'daki ana metro omurgasının bir parçasını oluşturacak olan havaray sistemi ilk etapta sekiz ana güzergâhı kapsayacak. Bu projelerin toplam uzunluğu 47,8 kilometreye ulaşacak.

Ocak 2015
Gökyiğit-Berker-Akçağlılar gönlü en zengin iş insanları arasında

Capital dergisi tarafından, son bir yılda en fazla bağış yapan iş insanlarının ve şirket temsilcilerinin belirlendiği "Türkiye'nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı" araştırmasında, Tekfen'in kurucuları Nihat Gökyiğit, Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar da yerlerini aldılar.

Ocak 2015
Tekfen Vakfı bursiyeri çellist Nil Kocamangil, Gautier Çapuçon'un Üstün Yetenek sınıfında

Türkiye'nin genç çellistlerinden biri olan Nil Kocamangil, usta çellist Gautier Çapuçon'un Viyolonsel Üstün Yetenek Sınıfı'na kabul edildi. Nil Kocamangil, yılda sadece 6 yetenekli müzisyenin kabul edildiği sınıftaki eğitimini Tekfen Vakfı'nın da katkıları sayesinde sürdürmektedir.

Foundation Louis Vuitton

Ocak 2015
Tekfen, TANAP Projesi'nde...

Tekfen İnşaat, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi'nin 3. Lot'unu 563 milyon 959 bin dolara üstlendi.

Azerbaycan'daki Şah Deniz-2 Sahası'ndan çıkarılacak doğalgazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de Avrupa'ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında, kara kesimi boru hattı inşaatını gerçekleştirecek firmalar belirlendi. TANAP tarafından açılan 56 inç Kara Kesimi Lot 1, Lot 2, Lot 3 boru hattı inşaat ihalesi sonucunda, Lot 3 için Tekfen Holding'in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat ile sözleşme imzalandı.

Aralık 2014
10 Numara Bursiyer Buluşması!

Tekfen Vakfı tarafından düzenlenen 10. Geleneksel Bursiyer Buluşması, Türkiye'nin dört bir yanından gelen bursiyerlerimizin katılımı ile 19 Aralık Cuma günü, Tekfen Tower'da gerçekleşti. Tekfen Grup Şirketleri'nden üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu etkinlikte, gençler Tekfen ailesini, Tekfen kültürünü daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Tekfen Vakfı tarafından yapılan kısa bir sunum ile başlayan etkinlik, Fütürist Ufuk Tarhan'ın öğrencilere gelecekle ilgili yeni ufuklar açtığı konuşması ile devam etti. Sunumların ardından kıran kırana geçen'' Tekfen'i ne kadar iyi tanıyorsunuz?'' yarışmasında, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü öğrencisi Baran Kızılkaya büyük ödülün sahibi oldu.

Aralık 2014
Hem başarılı, hem şık: "Team Tekfen"

Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin yarıştığı Indoor Cup 2; koşu, yüksek atlama, gülle atma, uzun atlama branşlarında kıran kırana geçen yarışmalarla dün Ataköy Kapalı Atletizm Salonu'nda gerçekleşti.

Toplam 24 kurumun katıldığı Indoor Cup 2'ye, Team Tekfen 26 kişilik kalabalık bir ekiple katıldı. Bu sağlam ekip, 3 şampiyonluk ile bir üçüncülük kazandı, aynı zamanda "en şık takım" ödülünün de sahibi oldu. Team Tekfen, genel sıralamada ise 35 puan ile 8. sırada yer aldı.

Aralık 2014
Tekfen Emlak Geliştirme'den 'Hayatınızın Evi Projesi' - HEP İstanbul

Tekfen Emlak Geliştirme, İstanbul'un hızla gelişen bölgelerinden Esenyurt'ta, E-5 ve TEM bağlantı yolunun kesiştiği lokasyonda değeri 500 milyon TL'ye ulaşan "Hayatımın Evi Projesi" HEP İstanbul'u hayata geçiriyor. Toplam 56.880 metrekarelik alan üzerinde 253 bin metrekarelik inşaat alanına sahip HEP İstanbul, 1.424 daireden oluşuyor.

Eylül 2014
BTC Tamir İşleri Projesi'nde kazasız 3 milyon adamsaat!

Türkiye sınırları dahilindeki bakım ve onarım işleri 2009 yılından bu yana Tekfen İnşaat'a emanet edilen Baku-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı (BTC) projesinde kazasız 3 milyon adamsaat'e ulaşıldı. Yaklaşık 6 yıldır kayıp zamanlı kaza yapmadan çalışmalarını sürdüren ekibe, 25 Eylül günü İşveren BTC Co. tarafından takdir belgeleri törenle takdim edildi.

Eylül 2014
Tekfen, ENR listesinde 101. sırada

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın (Engineering News-Record), müteahhitlerin 2013 yılında, ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde Tekfen İnşaat, 101. sırada yer aldı.

Eylül 2014
Bakü'den yepyeni kazasızlık haberi

Tekfen İnşaat, Azerbaycan'ın başkentinde inşaatına devam ettiği 68 bin seyirci kapasiteli Baku Olimpiyat Stadı Projesi ile işgüvenliği konusunda önemli bir başarıya daha imza attı. 2015 yılında, ilk defa düzenlenecek olan Avrupa Olimpiyat Oyunları'na (European Olympic Games) ev sahipliği yapacak stadın zamanında teslim edilmesi için maximumda toplam 4500 kişinin çalıştığı proje, işin başlangıcından bu yana kazasız 13 milyon adam/saate ulaştı. Modern Baku'nun simgelerinden biri olmaya aday stadın %80'i tamamlandı.

Temmuz 2014
Tekfen İnşaat "En Beğenilen Şirketler" arasında

Amerikalı yayın grubu Fortune'nun uzun yıllardır global düzeyde yürüttüğü "En Beğenilen Şirketler" araştırmasının Hay Group'la birlikte gerçekleştirilen Türkiye çalışması sonuçlandı. 790 üst düzey yöneticinin oyları sonucunda ortaya çıkan "Türkiye'nin En Beğenilen Şirketler" listesi, kurumsal itibar açısından önemli bir göstergedir. Genel sıralamanın yanı sıra, sektörler bazında yapılan oylamada, Tekfen İnşaat, inşaat sektöründe en çok beğenilen ilk üç şirketten biri oldu.

Haziran 2014
Azerbaycan'da Azfen'e yeni proje

Şah Deniz Faz-2 yatırımının bir parçası olarak, Azerbaycan ve Gürcistan'da inşa edilecek South Caucasus Pipeline Expansion (SCPX) boru hattı projesini, Tekfen İnşaat'ın iştiraki Azfen JV, İtalyan Saipem ile birlikte %50-50 olarak üstlenmiştir.

Toplam bedeli 735 milyon ABD Doları olan bu proje ile, Tekfen İnşaat'ın kalan iş miktarına Azfen'deki payı çerçevesinde yaklaşık 147 milyon ABD Doları tutarında katkı sağlanmıştır.

Mayıs 2014
Tekfen İnşaat’tan yeni kazasızlık başarıları

Tekfen İnşaat projelerinden birbiri ardına kazasızlık haberleri geliyor. Şirketin Baku’da inşa etmekte olduğu Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Yönetim Binası SOCAR Tower projesi kayıp zamanlı iş kazasız 5 milyon adam/saati tamamladı. Kazasızlık konusunda bir başka güzel haber de Katar’dan geldi. Katar’da yapımı üstlenilen Kuzey Otoyolu Ek İşler Projesi kayıp zamanlı iş kazası olmaksızın 4 Milyon adam/saat’i tamamlarken, Arabistan'da Tekfen İnşaat’ın Sadara Kimya Şirketi için 2012 yılında başladığı Propilen Oksit Proses Ünitesi Projesi’nde iş günü kaybı ile sonuçlanan kaza olmaksızın 3 milyon adam/saat geçildi. Kazasızlıkta son haber de Türkiye’den; kardeş kuruluş Toros Tarım Samsun İşletmesi Yatırım Projesi’ni üstlenen Tekfen İnşaat, bu projede 1 milyon adam/saati tamamladı. Ulaşılan bu başarılar işverenler tarafından verilen plaketlerle belgelendi.

Mayıs 2014
Esin Mete, Fortune Türkiye dergisinin seçtiği "Türkiye'nin En Güçlü 50 Kadını" arasında

Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, tanınmış iş dünyası dergisi Fortune Türkiye tarafından "Türkiye'nin En Güçlü 50 Kadını"ndan biri olarak gösterildi. Son sayısında Türkiye'nin iş hayatında önemli bir rol üstlenen 50 kadın yöneticiye yer veren dergi, Esin Mete'yi, "global arenada açlık ve azalan kaynaklar konusunda ülkeleri uyaran gönüllü bir elçi" olarak tanımladı.

Derginin son sayısında, Esin Mete ile gerçekleştirilmiş geniş bir röportaja da yer verildi. Esin Mete'nin Toros Tarım'daki yöneticiliğinin yanı sıra, IFA Başkanı olarak yaptığı çalışmaları da öne çıkaran Fortune Türkiye, Mete'yi neredeyse tamamı erkek egemenliğinde olan tarım sektöründe "mücadeleci" kişiliğiyle öne çıkan bir figür olarak tanıttı. Onun IFA'da göreve getirilen ilk kadın başkan olduğuna da dikkat çeken dergi, Esin Mete'nin iki yıllık başkanlık döneminde üstlendiği misyonu, "Toprağın ve gübrenin katma değerine ve azalan kaynaklara, başta Türkiye olmak üzere tüm ülkelerin dikkatini çekmek" olarak özetledi.

Nisan 2014
Tekfen Vakfı'ndan Tiyatro Festivali'ne destek

Tekfen Vakfı, 10 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gösteri sponsoru oldu. Tekfen Vakfı bu kapsamda, Altıdan Sonra Tiyatro'nun Kral (Soytarım) Lear ile Şahika Tekand'ın Gergedanlaşma 2.014 adlı oyunlarına destek verdi.

15 Mayıs Perşembe ve 16 Mayıs Cuma günleri Üsküdar Tekel Sahnesi'nde sahnelenecek olan Kral Lear, şimdiye dek belki binlerce kez sahnelenmiş olan Shakespeare'in ünlü oyununun, Lear'a en yakın kişi olan ve bütün gerçekleri hiç çekinmeden dillendirebilen soytarısının dilinden yeniden anlatımını içeriyor.

4 Haziran Çarşamba ve 5 Haziran Perşembe günleri yine Üsküdar Tekel Sahnesi'nde sahnelenecek olan Gergedanlaşma 2.014 adlı oyun ise, Şahika Tekand'ın yazıp yönettiği eğlenceli ve yüksek ritimli bir çağdaş komedi. İlk kez 1995-96 sezonunda sahneye konulmuş olan oyun, Şahika Tekand'ın kurduğu Studio Oyuncuları'nın 25. yılı nedeniyle yeniden ele alınarak sahnelenecek.

Nisan 2014
Tekfen İnşaat'a ihracat ödülü

Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 30'unu gerçekleştiren, altı birliği bünyesinde barındıran İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri "İMMİB", bu başarıya imza atan yıldız şirketlerini ödüllendirdi. İMMİB'in geleneksel hale getirdiği ve bu yıl yedincisi düzenlenen ödül gecesinde; Türkiye'nin 2013 yılında gerçekleştirdiği ihracatta en çok paya sahip şirketlerine, 56 kategoride toplam 168 ödül verildi.

19 Şubat Çarşamba akşamı, İstanbul Swissôtel'de düzenlenen törende, "En Fazla İhracat Gerçekleştiren Müteahhit Firmalar" kategorisinde, Tekfen İnşaat 2. oldu. Ödülü, Tekfen İnşaat'ı temsilen Lojistik Müdürü Serdar Akgönül Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin elinden aldı. Aynı kategoride birinci Polimeks İnşaat olurken, üçüncü Enka oldu.

Mart 2014
Esin Mete The Economist'in Zirvesi'nde

Dünyanın hızla artan nüfusuna karşın giderek azalan doğal kaynakları ve ekilebilir alanları ile endişe verici boyutlara ulaşan iklim değişikliği, insanlığı ciddi ölçüde açlık ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Mesele, ulusal ve uluslararası resmi ve sivil toplum örgütleri ile dünya basınında önümüzdeki dönem kritik gündem konularının başında gelecektir.

Bu çerçevede, İngiliz haftalık ekonomi yayını The Economist, dünyadaki açlık ve beslenme konularına dikkat çekmek amacıyla, 13 Şubat'ta Londra'da "Feeding The World" ("Dünyayı Beslemek") adlı bir zirve düzenledi. Endüstri liderleri, hükümet görevlileri, sivil toplum örgütleri ve bilimadamlarının hazır bulunduğu zirveye, Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (IFA) ve aynı zamanda Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete de katıldı.

Şubat 2014
Tekfen Filarmoni eşliğindeki Andrea Bocelli konseri büyüledi...

Dünyaca ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, TEMA Vakfı'nın 20'nci kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında 22 Şubat Cumartesi akşamı Ülker Sports Arena'da 9 bin seyircinin önünde muhteşem bir konser verdi.

Konserde Bocelli'ye, Tekfen Vakfı'nın TEMA'ya desteği çerçevesinde, konuk şef Marcello Rota yönetimindeki Tekfen Filarmoni

Orkestrası 75 kişilik kadrosuyla eşlik etti. Yaklaşık 2 saat süren konserin bitiminde, dakikalarca süren alkışlarla tekrar sahneye çağrılan Bocelli, ilave 3 eser seslendirdi.

Tekfen Grup Şirketleri ve TEMA Vakfı kurucu ortağı Ali Nihat Gökyiğit, doğaya hizmet etmek için birlikte yola çıktığı Hayrettin Karaca ve TEMA'nın yönetim kurulu üyeleri konseri hep birlikte izledi.

Şubat 2014
Tekfen Holding, 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nin Altın Sponsoru

Tekfen Holding kurucularından Ali Nihat Gökyiğit'in Kurucu Başkanı, Tekfen Emlak Geliştirme Grubu'nun ise kurucu üye şirketler arasında olduğu "Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği" (ÇEDBİK) tarafından bu yıl 21-24 Şubat tarihleri arasında Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nin üçüncüsü düzenlenecek. Tekfen Holding, Swissotel'de gerçekleşecek olan bu etkinliğin altın sponsorlarından biri.

Ocak 2014
Tekfen Filar-Mini resim yarışması sonuçlandı!

Tekfen Filarmoni Orkestrası, geçtiğimiz sene sonunda İstanbul ve Bursa'da "Tekfen Filar-Mini" adıyla çocuklara özel bir konser vermiş, Singapurlu Şef Darrell Ang yönetimindeki konserde, Tekfen Vakfı tarafından bir de resim yarışması düzenlenmişti. Çocuklara konseri dinlerken hayal ettiklerini resmetmeye davet eden bu yarışmanın ödülü ise, en çok sahip olmak istedikleri enstrüman olarak düşünüldü.

Ocak 2014
"En neşeli takım" Team Tekfen INDOOR CUP'ta

"Hareket herkesin içinde, keşfetmek bizlerin elinde" sloganıyla Fanatik gazetesi ve Antrenmanyap işbirliğiyle düzenlenen Fanatik Şirketlerarası Salon Atletizm Oyunları (Fanatik Indoor Cup), 12 Ocak'ta Ataköy Aslı Çakır Kapalı Atletizm Salonu'nda yapıldı.

Farklı sektörlerden 29 şirketin katıldığı organizasyonda, bir şampiyon, bir üçüncü bir de dördüncünün çıktığı Team Tekfen ekibi, aynı zamanda "en neşeli takım" ödülünü de aldı.

Ocak 2014
Azerbaycan'da tam gaz devam

1995 yılından bu yana Azerbaycan'da faaliyet gösteren Tekfen İnşaat geçtiğimiz hafta içerisinde ülkenin Şah Deniz 2. Faz yatırımları çerçevesinde 2 önemli projeye daha imza attı.

Tekfen İnşaat'ın üyesi olduğu ATA Konsorsiyumu (AMEC-Tekfen-Azfen), BP Exploration (Shah Deniz) ile imzaladığı sözleşme ile toplam ağırlığı 26.442 ton olacak olan iki adet offshore platformun ve bağlantı köprüsünün imalat, yapım ve teslim işlerini üstlenmiştir. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 975 milyon Amerikan Doları olup, Azfen'deki ortaklık payı ile birlikte Tekfen İnşaat'ın projedeki toplam payı yaklaşık 496 milyon Amerikan Dolarıdır.

Diğer yandan ise, Azfen-Tekfen Konsorsiyumu olarak yine BP Exploration (Shah Deniz) ile imzalan bir sözleşme ile, Şah Deniz Faz 2 Sangaçal Kara Terminali Tesisleri'nin inşaat ve montaj işleri üstlenilmiştir. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 1 milyar Amerikan Doları olup, Azfen şirketindeki ortaklık payı ile beraber Tekfen İnşaat'ın toplam payı yaklaşık 621 milyon Amerikan Dolarıdır.

Aralık 2013
Esin Mete, Birleşmiş Milletler Toplantısı'nda

Birleşmiş Milletler'in geçtiğimiz 25-27 Kasım tarihlerinde New York'ta, 2015 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin masaya yatırıldığı çalışma toplantısına, IFA (Uluslararası Gübre SanayiBirliği), 16 kişilik bir delegasyon ile katıldı.

Esin Mete başkanlığındaki IFA delegasyonu, toplantılarda kalkınma gündeminin en önemli maddelerinden olan açlık ve kötü beslenmeyle mücadele hakkında görüş ve deneyimlerini paylaşarak, 2 milyar insanı etkileyen bu meselenin 2015 yılı sonrası Sürdürülebilir Gelişme Hedefi arasında öncelikli konu olarak benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Aralık 2013
Tekfen Filar-Mini küçükler için çaldı

Tekfen Filarmoni Orkestrası, genç ve güleryüzlü Singapurlu konuk şef Darrell Ang yönetiminde 30 Kasım'da İstanbul TİM Show Center'da, 1 Aralık'ta ise Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde çocuklara özel konser verdi. Biletlerin tükendiği bu eğlenceli konserlerde salon, sık sık çocukların yorumları ve alkışlarıyla yankılandı. Konserlerde açılış eserini seslendiren ve kendisi de 9 yaşında olan Rus kemancı Michelle Bushkova, ustalığıyla dinleyicilere küçük yaşta nasıl büyük bir müzisyen olunabileceğini gösterdi.

Aralık 2013
Hazar Forumu'ndan Tekfen İnşaat'a plaket

Hazar Bölgesi ve çevresi ile ilgili araştırmalar yapıp politika ve iş çevrelerine stratejik fikirler üreten düşünce kuruluşu Hazar Strateji Enstitüsü, enerji ve uluslararası ilişkiler gündeminin önemli isimlerini 4-5 Aralık tarihlerinde İstanbul Çırağan Sarayı'nda bir araya getirdi. İlki geçen yıl İstanbul'da, ikincisi ise geçtiğimiz Eylül ayında New York'ta gerçekleştirilen Hazar Forumu'nda başta geniş Hazar bölgesi olmak üzere, AB, ABD ve Türkiye'den karar alıcı, akademisyen, araştırmacı, yatırımcılar ile iş çevreleri, Hazar bölgesindeki son gelişmeler ışığında dünya enerji haritasındaki güncel durumu, bu kapsamda ortaya çıkan yeni oluşum ve dış politika dinamiklerini masaya yatırdı.

Aralık 2013
Toros Tarım'dan Mevsimlik Tarım İşçilerine Destek

Tekfen Holding iştiraklerinden Toros Tarım ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi (UNFPA) yürütücülüğünde geliştirilen "Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı" zorlu koşullarda çalışan ve yoksullukla mücadele eden mevsimlik göçebe tarım işçilerinin özellikle hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Program kapsamında yapılacak uygulamaları paylaşmak ve mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını yerinde görmek amacıyla 14 Kasım'da Şanlıurfa'ya düzenlenen basın toplantısına Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ve Harran Üniversitesi Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynep Şimşek ile Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete katıldı.

Aralık 2013
Toros Tarım Necati Akçağlılar Anadolu Lisesi yeni öğretim yılına hazır

Tekfen Holding kurucu ortaklarından Necati Akçağlılar anısına Samsun'un Tekkeköy ilçesinde inşa edilen T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar Anadolu Lisesi, 16 Eylül Pazartesi günü düzenlenen resmi törenle hizmete girdi.

T.C. MEB Toros Tarım Necati Akçağlılar Anadolu Lisesi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene Samsun Vali Vekili Hasan Özhan, Tekkeköy Kaymakamı Köksal Şakalar, Samsun Garnizon Komutanı Ufuk Ekinci, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora, Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cansevil Akçağlılar, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Erhan Öner ve Prof. Dr Çelik Kurtoğlu, Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Cengiz Birgili, Toros Tarım adına Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete'nin yanı sıra il ve ilçeden çeşitli kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Eylül 2013
Tekfen Vakfı 13. İstanbul Bienal'ine Sponsor

1987 yılından beri Türkiye'de düzenlenen en geniş çaplı uluslararası sanat sergisi olma özelliği taşıyan İstanbul Bienali, güncel sanat tartışmalarına önemli bir alan açmanın yanı sıra, şehrin tarihinin mekânlar aracılığıyla yeniden keşfedilmesinde ve sadece Türkiye'den değil birçok farklı ülkeden güncel sanatçının uluslararası alanda tanınmalarında rol oynuyor.

14 Eylül-20 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek ve ücretsiz gezilebilecek olan 13. İstanbul Bienali'nin odak noktasını siyasi bir forum olarak kamusal alan kavramı teşkil ediyor ve bu kavramın medeniyet, barbarlık, demokrasi, mekânsal-ekonomik adalet ve güncel sanatın rolü gibi tartışmalı konular üzerine düşünce ve biçim üretmek için bir temel oluşturması hedefleniyor.

Eylül 2013